Czy klimatyzacja ma wpływ na wilgotność powietrza?
Wiele słyszy się o oddziaływaniu klimatyzacji na różne czynniki środowiskowe, takie jak poziom wilgoci powietrza. Czy rzeczywiście za pomocą klimatyzatora można wprowadzić regulacje w tym zakresie? Jako eksperci w dziedzinie w klimatyzacji domowej z Wrocławia odpowiadamy na to pytanie.
Czy wilgoć powietrza wpływa na samopoczucie?
Z pojęciem mikroklimatu, a więc klimatu charakterystycznego dla niewielkiego środowiska, kojarzą się takie pojęcia jak temperatura powietrza, prędkość jego przepływu oraz wilgotność. Poziom wilgoci ma zatem znaczenie w kontekście samopoczucia, a często również zdrowia. Jeśli wilgotność jest zbyt mała, może dochodzić do przesuszania się szczególnie wrażliwych błon śluzowych oczu i nosa, a tym samym powstania infekcji i stanów zapalnych. Suche powietrze sprzyja cyrkulacji drobnoustrojów, które są szczególnie uciążliwe dla alergików. Z kolei zbyt wysoka wilgotność powietrza zwiększa ryzyko rozwoju grzybów, powoduje nadmierną senność oraz apatię. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego.
Klimatyzacja a wilgotność powietrza
Żeby uświadomić sobie, w jaki sposób można regulować poziom wilgoci w pomieszczeniu za pomocą klimatyzatora, warto przypomnieć sobie zasady działania tego urządzenia. Klasyczny model składa się z kilku głównych elementów: parownika, nagrzewnicy, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężnego. Ochładzanie pomieszczenia za pomocą klimatyzatora jest podobne do pracy lodówki, a więc polega na obiegu czynnika chłodniczego przez system, podczas którego dochodzi do zmiany jego stanu. Za pompowanie czynnika chłodniczego odpowiada sprężarka. Trafiający do niej gaz jest poddany działaniu wysokiego ciśnienia, a następnie ogrzany, po czym przechodzi do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i zamienia się w ciecz pod wysokim ciśnieniem. Ciecz wędruje do zaworu rozprężnego, gdzie zmniejsza się jej ciśnienie, a następnie temperatura. W ten sposób otrzymuje się ciekły, rozprężony czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze. Trafia on do parownika, w którym paruje, pobierając tym samym ciepło z otoczenia i jako rozprężony gaz ląduje z powrotem w sprężarce. Cały cykl zaczyna się wówczas od nowa.
Klimatyzacja a wilgotność w pomieszczeniu
Z powyższego opisu można łatwo wywnioskować, że podczas ochładzania powietrza w pomieszczeniu dochodzi także do usuwania z niego wilgotności. Chłodzenie powoduje skraplanie się pary wodnej. Zalecany poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosi od 40 do 60%. Są to warunki odpowiednie dla zdrowia, które jednocześnie wydłużają żywotność wyposażenia wnętrz. Wysoka wilgotność przy wysokiej temperaturze znacząco obniża komfort przebywania w otoczeniu. Można to porównać do klimatu, jaki panuje w tropikach. Nie należy przy tym obawiać się, że na skutek działania klimatyzatora z regulacją wilgotności dojdzie do spadku poziomu wilgoci poniżej wskazanych 40%. Taka możliwość zachodzi jedynie w pomieszczeniach, w których nie występują czynniki naturalnie nawilżające powietrze, takie jak kwiaty czy ludzie. Jest to możliwe głównie w pomieszczeniach technicznych, gdzie jednak jak najniższy poziom wilgoci jest pożądany.
Jakie jeszcze funkcje posiada klimatyzacja?
System klimatyzacji jest na tyle uniwersalny, że pozwala wpływać na wiele czynników związanych z mikroklimatem panującym w danej przestrzeni. Niektóre modele umożliwiają na przykład ogrzewanie. Wykorzystanie ich jako głównego źródła ciepła byłoby nieefektywne, jednak z powodzeniem sprawdzą się jako dodatkowe sposoby na zwiększenie temperatury lub jako tymczasowe grzejniki w okresie późnej wiosny lub wczesnej jesieni. Poza tym klimatyzatory przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Posiadają filtry, na których pozostają pyłki, kurz, a także dym. Taki rodzaj filtrowania jest w szczególności polecany alergikom. Klimatyzację warto połączyć z wentylacją, dzięki której do środka trafia czyste powietrze z zewnątrz. Wentylacja może działać niezależnie od klimatyzacji, dlatego sprawdza się również poza okresem wysokich temperatur.
Co jest istotne przy budowie systemu klimatyzacji?
Żeby urządzenie mogło efektywnie działać, warto stworzyć odpowiednie ku temu warunki. Istotne jest na przykład zadbanie o właściwą termoizolację pomieszczenia, co znacząco zmniejszy koszty związane z późniejszym użytkowaniem klimatyzacji. Ponadto należy zadbać o dobór właściwego urządzenia, a przede wszystkim określić moc jego działania. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarcza do ochłodzenia 10 m2. Kolejnym czynnikiem jest umieszczenie klimatyzatora w odpowiednim miejscu, a więc tam, gdzie osoby przebywające w środku nie będą narażone na bezpośredni nawiew. Najczęściej poleca się umieścić jednostkę na suficie, gdzie gromadzi się ciepłe powietrze, w okolicach drzwi lub okna. W internecie można znaleźć wiele darmowych, a przy tym skutecznych narzędzi, które pozwolą łatwo obliczyć zalecaną moc urządzenia. Warto skorzystać również z doradztwa firm zajmujących się instalacją klimatyzacji.