Blog
mężczyzna

Czy klimatyzacja wpływa na wzrok?

Klimatyzacja w domu powoli staje się powoli standardem, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz wyższe temperatury na zewnątrz. Stosowana jest już nie tylko w biurach i marketach, ale coraz częściej w domach i mieszkaniach osób prywatnych. Zmniejszenie odczuwanego gorąca to niejedyny efekt działania klimatyzatora. Dochodzi do tego również kwestia osuszania powietrza – klimatyzacja rzeczywiście zmniejsza wilgotność panującą w pomieszczeniu. Czy ma to wpływ na kondycję oczu i jak można zlikwidować objawy tzw. „suchego oka”? 

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest jednoznaczna. Jest to fakt, o którym należy pamiętać przebywając długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Chłodne powietrze zmniejsza bowiem wilgotność powierza, a to z kolei sprawia, że dochodzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego, co może odbić się negatywnie na kondycji oczu. Odpowiadamy, jak klimatyzacja wpływa na wzrok i o czym należy pamiętać stosując ją w domu i nie tylko … 

Klimatyzacja – w nadmiarze szkodzi oczom

Suche i zimne powietrze sprawia, że oko nie jest w stanie prawidłowo rozprowadzać warstwy wodnej filmu łzowego, co doprowadza do powstania tzw. zespołu suchego oka, nazywanego również okiem biurowym. Jego występowaniu sprzyja bowiem również praca przy komputerze, która wiąże się ze znacznie rzadszym mruganiem. W przestrzeniach biurowych dochodzi bowiem do tego, że światło emitowane przez ekrany laptopów, dodatkowo jonizuje powietrze, co zwiększa uczucie suchości. Efektem zespołu suchego oka jest dość duży dyskomfort – osoba cierpiąca na tę przypadłość czuje, jakby w jej oczach stale zalegały niewielkie ciała obca. Do tego może pojawić się zaczerwienienie i uczucie swędzenia, a także nadwrażliwość na światło. Niewielka ilość warstwy wodnej prowadzi również do utraty ostrości wzroku. Dlatego osoby wykonujące pracę biurową w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny zadbać o właściwą higienę swoich oczu.

Klimatyzacja w centrach handlowych i wystawy sklepowe – wyzwanie dla oczu 

W tym miejscu warto także przyjrzeć się bliżej klimatyzacji w centrach handlowych. Okuliści zwracają bowiem uwagę na fakt, że w galeriach nasze oczy narażone są dodatkowo na męczące oświetlenie wystaw sklepowych, co oczywiście nie wpływa korzystnie na ich kondycję. Poszczególne wystawy mają, co najwyżej, zachęcić klientów do dłuższego zatrzymania się przed danym sklepem, by w dalszej kolejności weszli oni do środka i zdecydowali się na zakupy. Aby niejako skupić wzrok klienta, stosowane są ekrany multimedialne, najczęściej wykonane w technologii LED, które emitują bardzo dużą ilość szkodliwego promieniowania niebieskiego, które męczy wzrok. Nic więc dziwnego, że po kilkugodzinnych zakupach w centrum handlowym możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, w tym suchość oczu i ból głowy, będący ich następstwem. 

Klimatyzacja w domu, czyli jak pomóc suchym oczom? 

Decydując się na klimatyzację domową, czy też korzystając z niej w biurze, przede wszystkim warto robić sobie regularne przerwy od komputera, w szczególności jeżeli mamy taką, a nie inną pracę. Zalecanym minimum jest pięć minut na każdą godzinę pracy przed monitorem. Fizjologicznie mrugamy bowiem od 10-15 razy na minutę. Pracując zaś przy komputerze częstotliwość ta spada do 2-3 na minutę, co powoduje, że film łzowy nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości warstwy wodnej. Sprawdzi się więc okazjonalne korzystanie z klimatyzacji oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Okuliści zalecają stosowanie preparatów nawilżających takich jak sztuczne łzy. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów. Przed kontaktem z suchym powietrzem uchronią również okulary – „zerówki”, które mogą nosić osoby chcące profilaktycznie uchronić się przed zespołem suchego oka. Do tego warto zadbać o właściwe oświetlenie biurka, najlepiej przy pomocy światła, którego barwa jest zbliżona do naturalnej. Na szkodliwe działanie klimatyzacji są w szczególności narażeni kierowcy zawodowi, dlatego przy dłuższych trasach powinni oni mieć ze sobą krople do oczu. Nienawilżone, mogą prowadzić do ubytków nabłonka, a w dłuższej perspektywie nawet do zapalenia rogówki. To niestety może pozostawić trwałe konsekwencje, w postaci upośledzenia widzenia. 

Czy trzeba rezygnować z klimatyzacji?

Komfort przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach jest nie do przecenienia, zwłaszcza jeśli na dworze panuje prawdziwy upał. Dlatego większość osób decyduje się na dalsze korzystanie z klimatyzatora nawet przy pojawieniu się objawów związanych z suchym okiem. Często okazuje się, że stosowanie się do powyższych zaleceń jest wystarczające. Ewentualnie wystarczy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji i włączać ją tylko w najgorętsze dni, kiedy jest ona rzeczywiście potrzebna. Warto mieć bowiem na uwadze także jej zalety. Nowoczesne urządzenia pełnią wiele funkcji, do których zaliczyć można nie tylko chłodzenie, ale także grzanie, czy oczyszczanie powietrza.