Blog

Dlaczego klimatyzatory montujemy pod sufitem?

Klimatyzatory domowe i biurowe już na stałe wpisały się w obraz aranżacyjny pomieszczeń. Producenci, co najwyżej, prześcigają się między sobą, aby dostarczyć odbiorcą modele nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim takie, które wpiszą się w wystrój każdego wnętrza. Estetyka bowiem nadal odgrywa kluczową rolę przed ich zakupem i tak naprawdę mało kto zastanawia się, dlaczego klimatyzatory ścienne montujemy pod sufitem, a nie np. na wysokości oczu osoby dorosłej? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części niniejszego artykułu. 

Z roku na rok lata są coraz cieplejsze. Globalne ocieplenie daje się we znaki każdemu, nie tylko osobom mieszkającym blisko równika. Zmiany klimatyczne zaczynają docierać także do naszej szerokości geograficznej. Temperatury 35oC przestają dziwić, a stają się codziennością. Szczególnie źle znoszą je osoby starsze i te, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Nic więc dziwnego, że w coraz większej ilości domów, a nie tylko w biurowcach i centrach handlowych, instaluje się klimatyzatory ścienne, które pozwalają utrzymać komfortowe warunki termiczne, a także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator i dlaczego robi się to najczęściej tuż przy suficie? Odpowiadamy, przed ich zakupem. 

W jakich pomieszczeniach warto zamontować klimatyzator ścienny?

Nowoczesne klimatyzatory ścienne typu multi split mogą być umieszczone praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jeżeli więc dysponujemy dużym domem i chcielibyśmy cieszyć się komfortem cieplnym w każdym pokoju warto zdecydować się na to rozwiązanie, tym bardziej, że cena jego zakupu będzie niższa, aniżeli zakup kilku klimatyzatorów typu split. W tym wypadku mamy bowiem kilka jednostek wewnętrznych, które obsługuje wyłącznie jedna jednostka zewnętrzna, co również jest bardziej estetycznym rozwiązaniem. 

Oczywiście, w przypadku małych pomieszczeń, lub też małego mieszkania, w zupełności wystarczy nam klimatyzator ścienny typu spit. Nowoczesne modele odznaczają się nienagannym designem, dopasowanym do potrzeb użytkowników, stąd też ich zakup, nie będzie „szpecił” wnętrza. Z powodzeniem więc, możemy zamontować je w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego aranżacji. Ich obudowa jest zgrabna, elegancka i ma niewielkie wymiary. Możemy również zamówić klimatyzator ścienny z własnym zdjęciem – wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli nie chcemy, aby rzucał się w oczy, możemy umieścić go nad drzwiami, pomiędzy szafkami lub regałami. W każdym z tym przypadków jednak, klimatyzator ścienny montowany jest pod sufitem. Dlaczego tak się dzieje? 

Dlaczego klimatyzator ścienny montuje się pod sufitem? 

Najczęściej spotykamy się z tym że klimatyzatory montowane są tuż przy suficie, w odległości około 15-20 cm od niego. Wśród dostępnych rozwiązań i modeli najpopularniejsza jest właśnie klimatyzacja pokojowa typu split. Jej wybór podyktowany jest w dużej mierze tym, że jest przystępna cenowo, a jej montaż jest szybki i łatwy, przez co już w ciągu jednego dnia możemy cieszyć się komfortem cieplnym w zaciszu własnego mieszkania lub biura. 

Większa efektywność i szybszy komfort termiczny 

Klimatyzatory ścienne montowane pod sufitem generują ciepłe powietrze ku górze. Zaciągają je przez wymiennik i tam poddawane jest ono obróbce termicznej. Schłodzone powietrze następnie dystrybuowane jest przez żaluzje klimatyzatora. Zgodnie z prawami fizyki jest ono cięższe od ciepłego, stąd też opada ono w dół pomieszczenia, przynosząc nam szybką ulgę. Największą efektywność chłodzenia uzyskamy wówczas, gdy urządzenie będzie zawieszone możliwie jak najwyżej. 

Z związku z powyższym warto zauważyć, że jeżelibyśmy umieścili urządzenie tuż przy podłodze wówczas chłodzilibyśmy wyłącznie stopy. Z taką sytuacją mamy poniekąd do czynienia, stosując podłogowe klimatyzatory przenośne, z rurą wypuszczaną przez okno. Jak możemy zauważyć, chłodzą one powietrze w niewielkiej odległości od siebie, a przy suficie nadal pozostaje gorąco. 

Większa wydajność i oszczędność miejsca

Jak to już zostało zaznaczone, klimatyzatory ścienne zapewniają większą efektywność. Umożliwiają chłodzenie nawet dużych pomieszczeń, a komfort termiczny odczuwany jest w każdym jego miejscu, a nie tylko w pobliżu samego urządzenia. Dodatkowo klimatyzatory naścienne przeznaczone są do montażu pod sufitem, dzięki czemu ich widok nie rzuca się w oczy, co pozwala na dowolną aranżację ścian. Uznaje się, żeby urządzenie spełniało deklarowane przez producenta parametry, należy zamontować je na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj jest to minimum 15-20 cm dystansu od sufitu. Montaż w złym miejscu może sprawić, że urządzenie będzie nie tylko mniej wydajne, ale też bardziej energochłonne, a co za tym idzie droższe w użytkowaniu. Będzie też pracować głośniej, powodując tym samym dyskomfort domowników. 

Łatwy montaż klimatyzatora 

Montaż klimatyzatora ściennego nie jest trudny. Już w ciągu jednego dnia możemy cieszyć się komfortem cieplnym, jaki nam zapewni. Najważniejsze jednak, aby został poprawnie przeprowadzony, stąd też warto zlecić go doświadczonej ekipie. Nieprawidłowe podłączenie i następnie, jego uruchomienie, może doprowadzić do tego, że np. sprężarka będzie pracować „na sucho”, co może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów, których koszt może okazać się bardzo wysoki. 

Należy także zaznaczyć, że im wyżej umieścimy klimatyzator, tym łatwiej będzie nam schować rury pod tynkiem, przez co będą mniej widoczne. Można je także poprowadzić w rogu pokoju, między ścianą a sufitem, a następnie ukryć je w specjalnym korytku. Takie rozwiązanie przyśpiesza montaż klimatyzatora, a także wyklucza konieczność kucia. 

Bezpieczeństwo i wygodne sterowanie

Im wyżej umieścimy klimatyzator ścienny, tym większa pewność, że nie będą miały do niego dostępu dzieci, których pomysłowość z wkładaniem różnych przedmiotów do innych nie zna granic. Takie zachowanie mogłoby oczywiście doprowadzić do zepsucia urządzenia, którego to gwarancja nie obejmuje. Wygodne zaś sterowanie, przy pomocy pilota lub telefonu komórkowego, umożliwia zmianę jego parametrów zgodnie z własnymi preferencjami. Włączenie lub jego wyłącznie nie sprawi problemu. 

Zakup klimatyzatora to gwarancja komfortu termicznego, nawet podczas największych upałów. Jego łatwe sterowanie i funkcjonalność sprawiają, że z powodzeniem poradzą sobie, z jego obsługą, nawet osoby starsze czy niepełnosprawne. Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowy montaż klimatyzacji domowej i biurowej jest gwarancją jego prawidłowej pracy. Nie można także zapominać o jego umiejscowieniu, dlatego jego instalacja powinna mieć miejsce tuż pod sufitem.