Blog
Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator? Montaż jednostki wewnętrznej

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator? Montaż jednostki wewnętrznej

Każdy system klimatyzacji stałej składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Chłodzenie wnętrz polega na krążeniu czynnika chłodniczego, który zmienia swój stan skupienia, pobierając ciepło ze środka i oddając je na zewnątrz. Osoby decydujące się na klimatyzację w domu muszą podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. W tym artykule skupimy się na tym pierwszym wyborze.

Dlaczego wybór miejsca jest tak ważny?

Prawidłowe umieszczenie jednostki wewnętrznej ma znaczenie nie tylko dla komfortu termicznego domowników, ale również ich zdrowia oraz wydatków związanych z użytkowaniem urządzenia. Rozmieszczenie poszczególnych jednostek warto zaplanować już na etapie prac budowlanych czy remontowych. Dzięki temu można uniknąć kosztów późniejszych poprawek.

Gdzie umieścić klimatyzator w mieszkaniu? Pięć złotych zasad

  1. Urządzenie w odpowiednim miejscu. Warto umieścić jednostkę wewnętrzną wysoko, jak najbliżej sufitu, a nawet na suficie – jest to możliwe również w przypadku konstrukcji podwieszanych. Wszystko ze względu na to, że ciepłe powietrze akumuluje się u góry pomieszczenia. Jednostka ma zatem jak najszybszy kontakt z ciepłym powietrzem, dzięki czemu może efektywnie je schładzać. Klimatyzacja w tym miejscu obejmie zasięgiem działania większą przestrzeń niż urządzenie umieszczone na przykład na ścianie. Jeśli montaż w tym miejscu nie jest możliwy, należy poszukać odpowiedniej ściany. Warto wówczas kierować się zasadą, zgodnie z którą urządzenie nie powinno działać w warunkach znacznie odbiegających od tych, jakie panują w całym pomieszczeniu. Należy zatem szukać ściany, która nie jest nadto nasłoneczniona, ani zacieniona.
  2. Nie zasłaniamy klimatyzatora. Żeby klimatyzacja była efektywna, należy zapewnić swobodny przepływ powietrza. Jest on możliwy tylko wówczas, gdy w pobliżu nawiewu nie jest umieszczona żadna przeszkoda. Dlatego nie należy w tym miejscu umieszczać mebli czy zasłon.
  3. Poza bezpośrednią strefą nawiewu. Ze względów zdrowotnych nie należy umieszczać klimatyzatora w ten sposób, aby nawiew bezpośrednio oddziaływał na osoby znajdujące się w środku. Zimne powietrze daje uczucie chłodu, szczególnie odczuwalne w okresie dużych upałów. Nagła zmiana temperatury otoczenia jest częstą przyczyną przeziębień. Dlatego nie należy kierować strumieniu powietrza bezpośrednio na łóżko, sofę czy fotel.
  4. Odpowiednia moc to podstawa.Jednostka wewnętrzna w mieszkaniu powinna być dostosowana do wnętrza, które ma chłodzić. W tej kwestii szczególnie istotna jest odpowiednia moc. Z reguły na każde 10 m2 zakłada się 1 kW mocy urządzenia. Pod uwagę należy jednak wziąć wiele czynników, w tym poziom nasłonecznienia wnętrza, jego izolację termiczną oraz liczbę i rodzaj urządzeń elektrycznych, które również emitują ciepło. Znaczenie ma nawet to, ile osób na co dzień przebywa w danym miejscu, przy czym im jest ich więcej, tym wyższa powinna być przewidziana moc urządzenia. W przypadku pomieszczeń otwartych, takich jak kuchnia połączona z salonem, należy brać pod uwagę powierzchnię całości. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, takiej jak nasza, zajmującej się montażem klimatyzacji we Wrocławiu, wówczas wykona ona również odpowiednie obliczenia.
  5. Instalacja w najczęściej wykorzystywanych pomieszczeniach. Zakup klimatyzacji to dość spory wydatek. O komfort termiczny warto zadbać w pierwszej kolejności w tych pomieszczeniach, w których domownicy przebywają najczęściej: salonie, kuchni, sypialni. Dobra wiadomość jest taka, że kilka jednostek wewnętrznych może być obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną. Mowa tutaj o klimatyzacji typu multisplit, która jest często spotykana w biurach i innych budynkach, gdzie klimatyzatory w kilku pomieszczeniach są połączone do jednej jednostki zewnętrznej.

W trosce o własny komfort

Należy pamiętać o tym, że klimatyzatory nie są urządzeniami bezgłośnymi. Generują one szum, co jest jeszcze jednym powodem przeciwko temu, aby montować je w bliskiej odległości od strefy wypoczynku. Dlatego warto zainwestować w nieco droższe, jednak cichsze jednostki wewnętrzne. Popularyzacja klimatyzacji w domach sprawia, że ich cena staje się dostępna dla coraz większej liczby klientów. Ponadto należy zadbać o właściwy sposób obsługi urządzeń. W przypadku klimatyzatorów zainstalowanych wysoko pod sufitem lub innym niedostępnym miejscu trzeba uwzględnić sposób obsługi za pomocą pilota. 

Regularna konserwacja jest ważna

Użytkownicy powinni dbać o stan urządzenia w trosce o swoje zdrowie, żywotność klimatyzacji, a także… niskie rachunki za prąd. Dokładne wyczyszczenie systemu klimatyzacji powinno zostać przeprowadzone przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej przed i po zakończeniu sezonu chłodniczego. Filtry należy wymieniać oczywiście częściej. Do tego warto przynajmniej raz w miesiącu usunąć kurz, który kumuluje się na zewnątrz urządzenia. W przeprowadzeniu konserwacji sprzętu może pomóc firma, która wykonała jego montaż.