Blog
Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Klimatyzacja w mieszkaniu staje się standardem, głównie ze względu na powtarzające się corocznie upały. Jeśli wysokie temperatury i suche powietrze (zwłaszcza w dużych miastach: Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu) zaczyna przeszkadzać, montaż klimatyzacji w mieszkaniu może okazać się wybawieniem. Za instalacją przemawiają również malejące koszty zakupu i montażu urządzeń.

Od czego zależy koszt klimatyzacji? Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu we Wrocławiu?

Cena za zakup i montaż klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego urządzenia. Im lepszy producent oraz im wyższa moc danego modelu, tym większa cena. Pod uwagę bierze się również liczbę i rodzaj funkcji, w jakie wyposażony jest klimatyzator. O wiele droższe, ale również wygodniejsze w użyciu, są systemy typu split. Składają się z dwóch współpracujących ze sobą jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest umieszczana w pomieszczeniu, które chcemy ochłodzić, z kolei zewnętrzna jest instalowana na balkonie, elewacji lub dachu.

Moc urządzenia

Moc klimatyzatora zależy od usytuowania pomieszczenia oraz jego powierzchni. Żeby określić moc chłodniczą w watach, należy pomnożyć powierzchnię pokoju w metrach przez 100. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie pomieszczenia na chłód w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy waha się w przedziale od 80 do 150 W.

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę

W koszty klimatyzacji należy wliczyć nie tylko zakup samego urządzenia, ale również wydatki związane z jego użytkowaniem. Dlatego poleca się wybierać nieco droższe, ale bardziej efektywne klimatyzatory energooszczędne. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, a także ograniczymy wpływ na środowisko. Kolejną wartą rozważenia możliwością jest zakup klimatyzatora z funkcją ogrzewania. Świetnie sprawdzi się w okresie przejściowym, gdy temperatura w pomieszczeniach spada, lecz nie na tyle, aby opłacało się korzystać z głównego źródła ogrzewania. Na energooszczędne korzystanie z klimatyzacji wpływa również możliwość sterowania urządzeniem i ustalania pożądanej temperatury. Poleca się dokładnie zapoznać się z możliwościami klimatyzatora w tym zakresie.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu we Wrocławiu?

Jeśli kupujemy wysokiej jakości urządzenie, nie powinniśmy oszczędzać na montażu. Inaczej narażamy się na ryzyko utraty gwarancji ze strony producenta. Cena montażu waha się w przedziale od 600 do 800 złotych w zależności od stopnia skomplikowania prac. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sprzedawcy, który przeprowadza również montaż oferowanych urządzeń.