Blog
montaż klimatyzacji w domu - koszty

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

Koszty zakupu i instalacji klimatyzacji maleją. Jednocześnie ocieplający się klimat sprawia, że montaż tego typu urządzeń w domu staje się coraz bardziej popularny. Posiadanie klimatyzatora staje się powoli standardem, zwłaszcza w nowych inwestycjach mieszkaniowych. Nie dziwi więc fakt, że użytkownicy umieszczają tę pozycję w budżetach wykończeniowych czy remontowych. Ile kosztuje zainstalowanie klimatyzatora? W tym artykule przedstawimy przewidywane koszty montażu klimatyzacji przy współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Na ostateczny koszt montażu klimatyzacji w budynku mieszkalnym wpływ ma kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, obliczając całkowitą sumę usługi. Głównym elementem składającym się na koszt zainstalowania klimatyzatora jest cena samego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych cenowo typów klimatyzatorów. Pojedyncze modele typu split można kupić już za około 3 tysiące złotych. Wyższa będzie cena urządzenia typu multisplit 2+1, na które składają się dwie jednostki wewnętrzne i jedna zewnętrzna. 

Głównym czynnikiem, od którego zależy cena zakupu klimatyzatora, jest jego moc – im wyższa, tym urządzenie będzie droższe. Moc klimatyzatora dobierana jest indywidualnie, tak aby zaspokoić wymagane zapotrzebowanie, zależne między innymi od kubatury pomieszczenia, które ma być chłodzone, a także jego nasłonecznienia. Cena sprzętu będzie się więc znacznie różnić, w zależności od liczby, wielkości i usytuowania pomieszczeń, w których chcemy chłodzić powietrze.

Trzeba wiedzieć, że wybierając markowe sprzęty znanych producentów, musimy liczyć się z wyższą ceną klimatyzatora niż w przypadku urządzeń proponowanych przez mniej uznane firmy. Odradzamy jednak szukania oszczędności w tym aspekcie. Warto zainwestować w sprawdzony sprzęt renomowanych marek, by móc cieszyć się sprawnym urządzeniem przez długie lata i uniknąć niepotrzebnych awarii klimatyzatora w przyszłości.

Na końcową cenę klimatyzacji wpływają również funkcje dodatkowe urządzenia. Klimatyzatory ze zmniejszonym poziomem wydawania hałasów są o wiele droższe od standardowych wersji. W takie urządzenie warto zainwestować, wybierając model do sypialni, gdzie szczególnie przyda się ta funkcjonalność.

Do ceny samego urządzenia należy również doliczyć koszt wykonania usługi montażu całej instalacji. W porównaniu do ceny zakupu klimatyzatora jest on stosunkowo niewielki. Stanowczo odradzamy podejmowania prób samodzielnego montażu, ze względu na możliwość wystąpienia nieprawidłowości, a także konieczność zakupu profesjonalnych narzędzi. Korzystając z usług ekspertów, nie tylko zyskujemy pewność w zakresie prawidłowej instalacji urządzenia, ale także możemy liczyć na profesjonalne doradztwo w wyborze klimatyzatora.

Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji w domu?

Cena instalacji systemu zależy od indywidualnej oferty danej firmy, a także od umiejscowienia klimatyzatora. Im mniejsza odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną, tym mniejsze koszty realizacji zlecenia, ze względu na mniejszą ilość zużycia kabli do instalacji elektrycznej i miedzianej. W cenie montażu zawiera się również szereg innych usług, w tym przeprowadzenie oględzin przed zamówieniem klimatyzatora, wykonanie projektu instalacji oraz sporządzenie raportu z rzeczywistymi kosztami. Cena za montaż rośnie wraz z pojawieniem się konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac, takich jak na przykład kucie ścian, wykonanie podnośnika, zamaskowanie instalacji. Koszty są wyższe także wtedy, gdy użytkownik chce połączyć klimatyzację z istniejącym już systemem wentylacji, ponieważ jest to usługa znacznie bardziej skomplikowana. Ta sama zasada obowiązuje również przy instalacji specjalistycznych systemów, takich jak klimatyzacja multisplit — składająca się z kilku jednostek wewnętrznych. Odpowiednia instalacja takiego rozwiązania jest bardziej skomplikowana i wymaga dłuższego czasu pracy montera, zatem usługa będzie droższa niż w przypadku tradycyjnych jednostek pojedynczych. 

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z oferty montażu klimatyzacji przez specjalistów z Wrocławia?

Mimo, że samodzielna instalacja systemu klimatyzacji w domu jest możliwa, to odradza się to rozwiązanie osobom, które nie są w tym zakresie odpowiednio wykwalifikowane. Zlecenie instalacji profesjonalistom jest opłacalne z tego względu, że zapewnia bezawaryjne działanie systemu. Naprawy usterek klimatyzatorów mogą być niezwykle kosztowne, zatem ważne jest, by dzięki prawidłowo wykonanemu montażowi zminimalizować ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. Nawiązując współpracę z doświadczoną ekipą montażystów, można skorzystać ze zniżek przy późniejszych przeglądach, które w przypadku klimatyzatorów należy wykonywać cyklicznie. Konserwację klimatyzatora poleca się przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zatrudnienie ekspertów z miasta (lub okolic miasta), w którym znajduje się dom do montażu klimatyzacji, pozwala na oszczędność czasu i środków, ale również gwarancję doraźnej pomocy.

Zachęcamy do zlecenia naszej firmie montażu klimatyzacji. W celu uzyskania konkretnej kalkulacji kosztów montażu dojeżdżamy bezpłatnie do klienta na wycenę.