Blog
Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Choć klimatyzacja jest rozwiązaniem, które niewątpliwie poprawia komfort termiczny domowników, to nie należy zapominać o kosztach jej utrzymania. Dlatego tak wiele osób jeszcze przed zakupem klimatyzacji we Wrocławiu chce wiedzieć, ile prądu zużywa klimatyzator.

Sprawdź, jaka jest moc urządzenia — od tego zależy, ile prądu zużywa klimatyzator

Wysokość poboru prądu zależy od mocy klimatyzatora, ta z kolei jest bezpośrednio związana z powierzchnią pomieszczenia. Dobra praktyka mówi o tym, aby na każde 10 m2 przypadało co najmniej 1 kW mocy urządzenia. Jeśli zatem chcemy umieścić klimatyzację w pomieszczeniu o wielkości 25 m2, należy zakupić klimatyzator o mocy co najmniej 2,5 kW. Pobór prądu dla tego typu urządzenia wynosi około 0,75 kW przy założeniu, że pracuje ono na najwyższych obrotach. Wartość tę można zatem nieco obniżyć. W celu dokonania dalszych obliczeń należy określić liczbę godzin pracy urządzenia w skali miesiąca. Tę wartość trzeba następnie pomnożyć przez liczbę kilowatogodzin i cenę za 1 kWh w określonej dla nas taryfie. Należy przy tym pamiętać, że dobór mocy klimatyzatora warto przeprowadzić, biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak na przykład szczelność okien oraz ich rozmieszczenie. Jeśli okna są usytuowane na południe, to być może będzie potrzebne będzie urządzenie o nieco większej mocy.

Jak zaoszczędzić na klimatyzacji?

Istnieje wiele sposobów na to, aby korzystać z klimatyzatora w sposób bardziej oszczędny, a więc również bezpieczniejszy dla planety. Przede wszystkim warto chronić pomieszczenia przed zwiększaniem  temperatury w środku. Poleca się zatem używanie zasłon i rolet, a także nieotwieranie okien w czasie upalnych dni. Urządzenie należy poddawać również konserwacji w regularnych, zalecanych odstępach czasowych, dzięki czemu pracuje ono w wydajny sposób. Poleca się także regularnie wymieniać filtry. Osoby chcące zaoszczędzić na rachunkach za prąd powinny także zainwestować w modele energooszczędne. Warto pamiętać także o najprostszy jak zasadach, takich jak całkowite wyłączanie klimatyzacji podczas dłuższej nieobecności domowników.

Nowoczesne rozwiązania w służbie energooszczędności

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze klimatyzatory, dzięki którym można zaoszczędzić dużą ilość energii zużywanej do chłodzenia pomieszczeń. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się urządzenia wyposażone w systemy dystrybucji powietrza oraz czujniki ruchu i wilgoci powietrza, które są połączone z nowoczesnym oprogramowaniem. Tego typu układy są jednak wykorzystywane na dużych powierzchniach, takich jak biura lub hale przemysłowe.