Blog
klimatyzacja

Jak często czyścić klimatyzację?

Żeby klimatyzacja działała jak trzeba, należy regularnie ją czyścić. W końcu w klimatyzatorach zbierają się rozmaite zanieczyszczenia w tym na przykład kurz, pyłki i drobnoustroje. Im czystsze urządzenie służące do klimatyzacji, tym lepiej dla naszego zdrowia. W jaki sposób zatem dbać o klimatyzator? Które czynności można wykonać samodzielnie, a które poleca się zlecić ekspertom?

Gdy nie dbasz o stan klimatyzatora

W systemie klimatyzacji dochodzi do nieustannej wymiany powietrza. Jego przepływ skutkuje tym, że na filtrach, które znajdują się w środku urządzenia, osadzają się wspomniane wcześniej zanieczyszczenia. Wśród nich są często bakterie, które w trybie chłodzenia, czyli w wilgotnym środowisku, zyskują doskonałe warunki do rozwoju. Jeśli brudu jest za dużo, urządzenie nie może dłużej filtrować powietrza. Klimatyzator nie jest również w stanie efektywnie ochładzać ani podgrzewać powietrza, przez co jego praca wyraźnie się pogarsza. Urządzenia, które nie są regularnie czyszczone, pobierają więcej prądu, głośniej pracują, a do tego mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Jak często czyścić i wymieniać filtry?

Regularność czyszczenia filtrów zależy od sposobu eksploatacji urządzenia. W szczytowym sezonie, czyli w lecie, gdy klimatyzacja działa niemal bez przerwy, należy usuwać zabrudzenia co dwa-trzy tygodnie, w zależności od osobistych preferencji oraz tego, czy w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub alergicy. W pozostałym okresie tę czynność można wykonywać raz na miesiąc. Czyszczenie filtrów jest proste i można je wykonać samodzielnie. Najpierw należy odłączyć urządzenie od zasilania, następnie zdjąć obudowę i wyjąć filtry, a potem przeczyścić je za pomocą szczotki. Warto umyć filtry w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Części należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli są one już pozbawione wody – trzeba się co do tego koniecznie upewnić, jako że inaczej może dojść do uszkodzenia klimatyzatora – wystarczy umieścić je z powrotem na miejsce. Całkowita wymiana filtrów powinna być dokonywana co trzy miesiące.

Serwisowanie klimatyzatorów

Serwis klimatyzacji polega na dokładnym zbadaniu i oczyszczeniu jej poszczególnych części. Takie zadanie należy zlecić profesjonalistom. Dokładnie zbadają oni stan nie tylko filtrów, ale również parownika, skraplacza, przewodów, izolacji oraz sterowników, zastosują także  płyny bakterio- i grzybobójcze, które usuwają wszelkie zagrożenia dla zdrowia.