Blog
moc-klimatyzatora

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Osoby chcące zainwestować w klimatyzację do domu lub mieszkania powinny na samym początku dowiedzieć się, jaka moc klimatyzatora będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Efektywność urządzenia zależy od wielu czynników, które opisujemy w niniejszym tekście.

Jaka moc klimatyzacji na m2?

Zwyczajowo uznaje się, że do ogrzania 10 m2 potrzebny jest 1kW mocy chłodzenia. Należy jednak skorygować ten wynik o indywidualne czynniki. Żeby wskazać moc klimatyzatora, można skorzystać z prostego równania, które może być stosowane do pomieszczeń o standardowej wysokości, a więc od 2,5 do 2,8 metra. Wygląda ono następująco:

powierzchnia pomieszczenia w m2 * 100 = moc chłodnicza [W].

Jeśli jednak dany pokój ma niestandardową kubaturę, wówczas poleca się skorzystanie z w poniższego wzoru:

kubatura pomieszczenia w m3 * 40 = moc chłodnicza [W].

Na podstawie obliczeń można zatem wywnioskować,na ile metrów wystarczy klimatyzacja 2,5 czy 3,5 kW. Czy jednak rzeczywiście pokój o powierzchni 25 lub 35 m2 będzie efektywnie schłodzony przez urządzenie o tej mocy? Okazuje się, że wszystko zależy od indywidualnych czynników.

Klima 3,5 kW – na jaką powierzchnię?

Już wiemy o tym, że decydując się na klimatyzację, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest szacowana moc klimatyzatora na m2. Należy jednak być świadomym zewnętrznych czynników, które wpływają na dobór urządzenia. Należą do nich między innymi:

  • poziom nasłonecznienia, zależny przede wszystkim od liczby okien oraz ich ekspozycji;
  • jakość izolacji;
  • liczba źródeł ciepła, w tym przede wszystkim urządzeń AGD i RTV;
  • liczba osób na co dzień przebywających w danym pomieszczeniu;
  • długość ścian wewnętrznych i zewnętrznych;
  • miejsca położenia lokalu (parter, piętro lub poddasze).

Ze względu na różnice pomiędzy dwoma pomieszczeniami może okazać się, że do dwóch pokoi o tej samej powierzchni zostaną polecone dwa klimatyzatory o odmiennej mocy.

Jak dobrać moc klimatyzatora w szczegółowy sposób, czyli jakie poprawki należy przewidzieć?

Moc urządzenia powinna być odpowiednio większa wtedy gdy:

  • pomieszczenie jest narażone na wysoki poziom nasłonecznienia, między innymi w wyniku ekspozycji okien na zachód;
  • izolacja jest wyjątkowo złej kondycji;
  • pokój jest połączony z innym pomieszczeniem.

Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu występuje przynajmniej jeden z wyżej wymienionych warunków, należy wówczas zwiększyć moc klimatyzacji od 10 do nawet 30 procent. Nie powinno się przy tym przesadzać, jako że klimatyzator o zbyt wysokiej mocy może narazić użytkowników na większe rachunki za energię elektryczną. Zbyt wysoka moc urządzenia sprawia również, że sprężarka często się wyłącza, co grozi zmniejszaniem sprawności klimatyzatora.

Gdzie warto umieścić klimę?

Klimatyzator jest najbardziej przydatny tam, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu albo w pokoju, w którym upały doskwierają w szczególny sposób. Najczęściej jest to zatem salon, sypialnia lub kuchnia. Warto pamiętać o tym, że na jedno pomieszczenie powinna przypadać dokładnie jedna jednostka wewnętrzna. Chcąc zamontować kilka klimatyzatorów w różnych miejscach, należy zdecydować się na system typu multisplit. Łączy on wiele jednostek wewnętrznych z jednym urządzeniem zewnętrznym. Tym samym pozwala zaoszczędzić miejsce i koszty wykonania instalacji.

Miejsce klimatyzatora w pokoju

Efektywność działania urządzenia zależy również od tego, czy znajduje się on w odpowiednim miejscu. Trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić klimatyzatorowi swobodny przepływ powietrza. Nie należy zatem zasłaniać go meblami ani dekoracjami. Ponadto powinien on znaleźć się tam, gdzie kumuluje się ciepłe powietrze, aby mógł odpowiednio wcześnie zacząć działać. Dlatego tego rodzaju urządzenia najczęściej umieszcza się na samej górze. Chętnie wybieranym miejscem jest na przykład fragment ściany tuż nad drzwiami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że strumień chłodnego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na te obszary, w których przebywają domownicy. Dlatego klimatyzator poleca się umieścić w odpowiedniej odległości od łóżka, sofy czy stołu. Narażenie na częsty kontakt z zimnym powietrzem może być przyczyną przeziębień, wysuszania się skóry i problemów z gardłem lub oczami. Urządzenia schładzające pomieszczenie wymagają częstego czyszczenia i konserwacji. Z tego względu powinny znajdować się w miejscu, które jest łatwo dostępne.

Dobranie odpowiedniej mocy w odpowiedni sposób

Chcąc upewnić się co do tego, że klimatyzator będzie dopasowany do danego pomieszczenia, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Należą do nich przedsiębiorstwa, które na co dzień zajmują się wykonywaniem instalacji klimatyzacyjnych, a także ich konserwacją. Zazwyczaj tego rodzaju doradztwo jest już wliczone w cenę wykonania instalacji. Przy wyborze firmy warto kierować się jej doświadczeniem, a także opiniami otrzymanymi od dotychczasowych klientów. Poleca się upewnić co do tego, czy podmiot korzysta z urządzeń pochodzących od zaufanych producentów. Powinien on także sam zajmować się wykonywaniem planów rozmieszczenia jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Z tego względu polecamy usługi naszej firmy Global. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie montażu klimatyzacji we Wrocławiu, zapraszamy do współpracy.