Blog
klimatyzacja

Jak działa klimatyzacja do mieszkania?

Ze względu na to, że temperatura na zewnątrz z roku na rok zdaje się rosnąć, klimatyzacja domowa powoli przestaje być dobrem luksusowym, a staje się koniecznością. Uporczywy upał negatywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, oddechowego i krwionośnego i tylko do pewnego stopnia nasz organizm potrafi bronić się sam. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup klimatyzatora. W przypadku biur i galerii handlowych jest to często standardowe wyposażenie. Ważne, aby klimatyzator skutecznie obniżał temperaturę i nie powodował przeciągu. Co istotne, coraz częściej takie rozwiązanie pojawia się również nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach. Odpowiadamy, jak działa klimatyzacja do mieszkania i z czego składa się składa?

Z czego składa się klimatyzator?

Najbardziej popularne rodzaje klimatyzatorów to modele typu split. Odznaczają się one dużą wydajnością, a w wersji multi mogą służyć do klimatyzowania nawet kilku pomieszczeń. Pojedynczy model składa się z dwóch wymienników ciepła, w tym części wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (skraplacza), a także sprężarki, zaworu rozprężonego oraz z wentylatorów, które odpowiadają za ruch powietrza. Do tego niezbędny jest czynnik chłodzący, który przemieszcza się pomiędzy parownikiem i skraplaczem, zabierając ciepło z pomieszczenia i oddając je na zewnątrz poprzez pobranie z powietrza energii potrzebnej do zmiany stanu skupienia. Sprężarka odpowiada za zmianę stanu skupienia czynnika chłodzącego. Ta część wytwarza najwięcej hałasu, dlatego umieszcza się ją w jednostce zewnętrznej. W domu znajduje się jedynie parownik wraz z wentylatorami oraz termostatem, który kontroluje wysokość temperatury w pomieszczeniu.

Wśród klimatyzatorów do mieszkania można spotkać nie tylko same urządzenia wentylacyjno – chłodzące, ale także chłodząco – grzewcze bądź systemy pełnej klimatyzacji. Na pierwszy rzut oka ich konstrukcja jest bardzo zbliżona. Różnica polega wyłącznie na tym, że we wnętrzu drugiego z nich znajduje się także nagrzewnica powietrza, która w chłodne i zimowe dni ogrzewa pomieszczenie, zamiast go schładzać. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z komfortu termicznego także poza sezonem letnim. 

Jak działa klimatyzator domowy?

Klimatyzatory domowe umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury i dostosowanie jej do indywidualnych preferencji użytkownika. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta. W parowniku następuje tzw. odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. Innym słowy, ciepłe powietrze zostaje pochłonięte przez klimatyzator, a następnie przepływa ono do sprężarki, gdzie w wyniku sprężania wzrasta jego ciśnienie i temperatura do nawet 100 stopni C. W kolejnym kroku, gorąca para kierowana jest do skraplacza, w którym następuje jej ochłodzenie i skroplenie, by już jako ciecz przepłynąć do zaworu rozprężonego. To właśnie tutaj następuje zmniejszenie ciśnienia i temperatury cieczy. Następnie ów czynnik trafia do parownika i cały cykl powtarza się ponownie. 

Jaki efekt zapewnia klimatyzacja?

Układ klimatyzacyjny nie tylko obniża temperaturę otoczenia, ale również oczyszcza powietrze. Jest wyposażony w rozmaite filtry, które chronią przed przenikaniem drobnych zanieczyszczeń do środka. Urządzenia z opcją filtrowania doskonale nadają się dla osób, które cierpią na alergię na kurz lub pyłki. Klimatyzator obniża również wilgotność powietrza i tym samym uniemożliwia rozwój drobnoustrojów takich jak chociażby pleśń. Optymalny poziom wilgoci zapewnia również lepszą żywotność wyposażeniu w domu. System klimatyzacji może również zostać wyposażony w rozwiązania zapewniające wentylację pomieszczeń. Nowoczesne systemy klimatyzacji mają więc możliwość:

  • chłodzenia pomieszczeń, czyli głównej i podstawowej funkcji, która umożliwia poprawę komfortu termicznego,
  • ogrzewania, szczególnie pomocne w okresie jesienno – zimowym,
  • wentylacji,
  • oczyszczania,
  • osuszania, co sprzyja zahamowaniu rozwoju grzybów i pleśni,
  • jonizowania powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów domowych 

Powyżej opisaliśmy zasadę działania klimatyzatorów typu split i mulitsplit, czyli składających się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Istnieją jednak również modele przenośne, w których parownik i skraplacz są umieszczone w tej samej obudowie. Do tego składają się również z przewodu do odprowadzania powietrza, który należy umieścić na zewnątrz. Minusem tego rozwiązania jest jego głośna praca i niższa efektywność niż w modelach typu split.

Serwis klimatyzacji = gwarancja poprawności pracy 

Pamiętajmy, aby klimatyzacja domowa spełniła swoje funkcje należy zadbać o jej poprawny montaż  i serwis. Regularne czyszczenie klimatyzacji, w tym jej odgrzybianie i napełnianie czynnikiem chłodzącym, warto zlecić fachowcom z uprawnieniami. Źle przeprowadzony serwis może być przyczyną poważnych i kosztownych usterek. Wystarczy włączyć klimatyzator bez czynnika chłodzącego, by zniszczyć sprężarkę. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły montażu i serwisu klimatyzatorów domowych. 

Jak działa klimatyzacja do mieszkania?
Jak działa klimatyzacja do mieszkania?