Blog
kalkulator

Jak wybrać najlepszy klimatyzator?

Klimatyzacja powoli przestaje być luksusem, za to staje się standardem. Dzięki niej możliwe jest cieszenie się komfortem termicznym, nawet jeśli za oknem temperatura wynosi ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Ten system jest wyposażony również w funkcję filtracji powietrza, co znacząco przyczynia się do usuwania zanieczyszczeń takich jak pyłki lub kurz. Czym kierować się przy wyborze urządzenia do klimatyzacji? Szczegóły na ten temat znajdują się w poniższym tekście.

Przenośny czy stacjonarny?

Na rynku do wyboru są klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne typu split, czyli składające się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Modele przenośne to niższa cena, możliwość umieszczania ich w różnych miejscach, a także brak konieczności starania się o zgodę ze strony spółdzielni mieszkaniowej na ich użytkowanie. Jednak przenośny klimatyzator nie jest tak wydajny jak jego stacjonarny odpowiednik, a do tego wymaga umieszczenia przewodu zewnętrznego poza obrębem mieszkania. Jest to o tyle trudne, że właściwe działanie klimatyzacji wymaga zamkniętych okien. Klimatyzatory split mają większą moc i więcej funkcji, w tym na przykład tryb energooszczędny czy tryb cichej pracy. Można je stosować w jednym pomieszczeniu lub w kilku. W ramach tej drugiej opcji do wyboru jest centralny system klimatyzacji przeznaczony do dużych budynków lub klimatyzacja typu multisplit, czyli rozwiązanie w sam raz do mieszkań i domów jednorodzinnych. System mulitsplit składa się z pojedynczej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Jeśli chodzi o wady stacjonarnej klimatyzacji, to należy do nich wyższa cena i konieczność uzyskania pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej, jeśli instalacja jest dokonywana w mieszkaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji typu split?

Najważniejszym czynnikiem jest moc urządzenia. Do schłodzenia jednego metra kwadratowego potrzebne jest 0,1 kW mocy. Dla pomieszczenia o wielkości 25 metrów kwadratowych potrzebny będzie klimatyzator o mocy co najmniej 2,5 kW. Warto wybierać klimatyzatory energooszczędne, nawet jeśli są one nieco droższe, jako że w przyszłości pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Najlepsze w tym zakresie są modele klasy A+++. Należy zwrócić uwagę na poziom hałasu określany w decybelach – im niższa jest jego wartość, tym cichsza praca urządzenia. Ważna jest także wydajność, czyli przepływ powietrza, od której zależy to, jak szybko zostanie schłodzone pomieszczenia.