Blog
Jak wygląda i ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Jak wygląda i ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Klimatyzatory, które przynoszą ulgę w upalne dni, a zimą mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń, są coraz częściej montowane w domach i mieszkaniach. Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne korzystanie ze sprzętu, należy eksploatować go zgodnie z instrukcją użytkowania, a także pamiętać o cyklicznych przeglądach i serwisowaniu klimatyzatorów. Jednym z działań, które pozwoli przez długie lata cieszyć się prawidłowo działającym sprzętem, jest regularne odgrzybianie klimatyzacji.

Ze względu na specyfikę działania klimatyzatora, wewnątrz urządzenia panuje duża wilgotność. Takie warunki są idealne do rozwoju różnego rodzaju bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Oddychanie zagrzybionym i zanieczyszczonym powietrzem jest niezwykle groźne dla zdrowia, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie klimatyzacji, w tym wykonywanie profesjonalnego odgrzybiania instalacji, podczas którego urządzenie zostanie odkażone. 

Na czym polega usługa odgrzybiania klimatyzatora?

Teoretycznie odgrzybianie klimatyzacji można wykonać samodzielnie, wspomagając się dedykowanymi do tego celu preparatami dostępnymi w sklepach, którymi spryskujemy wnętrze klimatyzatora. Nie jest to jednak metoda dająca pewność, że usunięte zostaną wszystkie groźne dla zdrowia drobnoustroje. 

Chcąc mieć gwarancję, że z klimatyzacji wydobywa się całkowicie czyste powietrze, lepiej zdecydować się na profesjonalną usługę odgrzybiania klimatyzacji. Wybierając renomowany serwis klimatyzacji, najczęściej możemy skorzystać z pakietu obejmującego wszystkie czynności związane z przeglądem i czyszczeniem całej instalacji, w tym odgrzybianiem klimatyzacji. Najpopularniejszą i najbardziej efektywną metodą jest ozonowanie. Serwisant podczas wykonywania tej usługi używa generatora ozonu, który wykazuje silne działanie utleniające, dzięki czemu likwiduje grzyby i inne drobnoustroje zalegające w instalacji. Podczas ozonowania należy zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ jego cząsteczki wykazują bardzo silne działanie. Wcześniej należy odpowiednio przygotować pomieszczenie: usunąć rośliny, schować żywność oraz zapewnić odpowiednie uszczelnienie drzwi, okien i kratek wentylacyjnych. 

Kiedy zdecydować się na odgrzybianie klimatyzacji?

To, jak często należy wykonywać odgrzybianie klimatyzacji, zależy między innymi od sposobu, w jaki eksploatujemy sprzęt. Jeśli urządzenie włączane jest tylko w lecie, to standardem jest odgrzybianie instalacji podczas corocznego przedsezonowego serwisu. Jednak coraz częściej klimatyzator służy również do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym, zatem eksploatowany jest niemal przez cały rok. W takiej sytuacji zaleca się wykonywanie profilaktycznego odgrzybiania dwa razy w ciągu roku.

Czasem jednak taka częstotliwość jest zbyt niska i ze względu na specyficzne czynniki środowiskowe grzyby i bakterie namnażają się szybciej niż w standardowych warunkach. Wtedy zalecane jest odgrzybianie tak często, jak jest to potrzebne – nawet co dwa miesiące. Jak rozpoznać, że w urządzeniu rozwijają się grzyby? To proste – będzie wyczuwalny charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Gdy się pojawi, należy natychmiast przerwać pracę urządzenia i jak najszybciej wykonać profesjonalne oczyszczanie całej instalacji.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Decydując się na usługę odgrzybiania klimatyzacji przez doświadczony serwis, trzeba liczyć się z kosztem kilkuset złotych. Ostateczna cena zależy oczywiście od wielu czynników, przede wszystkim liczby klimatyzatorów w domu oraz wybranej metody odgrzybiania. Należy jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać na tej usłudze, gdyż prawidłowo wykonane odgrzybianie klimatyzacji daje gwarancję prawidłowego działania urządzenia oraz oddychania czystym i bezpiecznym powietrzem.