Blog
Jak wygląda i ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Jak wygląda i ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Sprawna klimatyzacja domowa i biurowa to dla wielu osób wybawienie w gorące dni. Wprawdzie doceniana jest głównie latem, acz coraz częściej korzysta się z niej także zimą, do ogrzania pomieszczeń. Jednakże, aby urządzenie to działało poprawnie, wymagane jest jego okresowe serwisowanie. I wbrew pozorom nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jej czyszczenie, które „z grubsza” możemy wykonać samodzielnie. To również m.in. nabicie czynnika, ale… serwis klimatyzacji serwisowi nie też jest równy. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać profesjonalny serwis klimatyzacji i ile kosztuje. 

Zanim odpowiemy na wyżej postawione pytania, warto przyjrzeć się firmom, które zajmują się serwisowaniem klimatyzacji domowej i biurowej. Należy tutaj zachować czujność, ponieważ nie zawsze niska cena, będzie oznaczać, że usługa zostanie, wykonana tak jak należy. Wiele serwisów kusi klientów promocjami, a w konsekwencji oferują wyłącznie uzupełnienie czynnika, bez odgrzybiania i czyszczenia urządzenia. A przecież, aby urządzenie spełniało swoje zadanie, było wydajne i bezpieczne dla domowników, trzeba o nie odpowiednio zadbać, w tym m.in. regularnie czyścić klimatyzację domową. Dlaczego profesjonalny serwis klimatyzacji jest tak ważny i jak często należy go przeprowadzić? Na te i inne pytania, znajdziecie, odpowiedź poniżej. 

Dlaczego należy serwisować klimatyzację?

Nowoczesne klimatyzatory domowe są praktycznie bezobsługowe. Niektóre z modeli dodatkowo wyposażone są w funkcję autoczyszczenia, która ułatwia ich użytkowanie. Czy to oznacza, że nie musimy jej serwisować? Nic bardziej mylnego. Czyszczenie klimatyzacji nie tylko wydłuża żywotność urządzenia, lecz również wpływa na jego sprawność i wydajność. Nie można również zapominać o tym, że przede wszystkim czysta klimatyzacja to czyste powietrze w domu, które pozbawione jest nie tylko kurzu, ale także szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów. Jeżeli odpowiednio nie zadbamy o urządzenie, to po pewnym czasie zaczną się w nim gromadzić niebezpieczne dla zdrowia zarazki, które mogą niekorzystnie działać nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Z klimatyzatora może również wydobywać się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak dlatego, że chłodzenie powietrza w tego typu urządzeniach, związane jest z powstawaniem wilgoci, której to nadmiar może być niekorzystny zarówno dla samego budynku, jak i ludzi w nim mieszkających. 

Warto również nadmienić, że pomimo tego, że klimatyzacja wyposażona jest w filtry, to powietrze przemieszczające się przez wymienniki ciepła, niesie ze sobą kurz, który osadza się na poszczególnych elementach urządzenia. W tym wypadku, warto w ramach sprzątania domu, oczyścić „z grubsza” również klimatyzator. Do tego celu wystarczy w zupełności ręcznik papierowy i płyn do szyb. Pozwoli nam to usunąć większe zanieczyszczenia, co może przyczynić się do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. 

Warto podkreślić, że na profesjonalny serwis klimatyzacji nie składa się tylko i wyłącznie samo jej czyszczenie. Podczas przeglądu dokonuje się również wielu innych czynności, które mają na celu zapewnienie bezawaryjności i maksymalnej wydajności urządzenia. 

Śmierdzi z klimatyzacji, czas na przegląd 

Należy wyraźnie podkreślić, że jeżeli z systemu klimatyzacji uwalnia się nieprzyjemny zapach, jest to wyraźny znak, że wymaga ona serwisowania i gruntownego czyszczenia każdego z elementów urządzenia. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ jak to już zostało zaznaczone, wewnątrz klimatyzatora zbierają się różne zanieczyszczenia w postaci kurzu, bakterii i grzybów, które to mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo mogą wzmagać objawy alergii, a to z kolei negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. 

Jak często należy serwisować klimatyzator?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, zaleca się jednak, aby robić to średnio co 3 – 4 miesiące, ale rzeczywista częstotliwość zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli więc używamy klimatyzatora codziennie, takim must have jest jego serwis co najmniej dwa razy w roku. Samodzielnie zaś powinniśmy, raz w miesiącu, oczyszczać filtr wielokrotnego użytku z kurzu, na sucho bądź na mokro. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić serwis klimatyzatora? Poleca się go wykonać tuż przed sezonem tj. na przełomie marca i kwietnia oraz po jego zakończeniu tj. wrzesień – październik. W tym czasie, wiele firm, które się tym zajmują, ma najczęściej wypchane grafiki, po brzegi, dlatego warto zawczasu umówić się na serwis klimatyzacji, lub też podpisać stałą współpracę, dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać o tym, że czas na przegląd. Pracownicy firmy zadzwonią i umówią dogodny dla nas termin realizacji usługi. Jest to wygodne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych. Dodatkowo zyskujemy gwarancję stałej ceny, niejednokrotnie niższej, niż w przypadku jednorazowej usługi serwisowej. 

Czy można przeprowadzić serwis klimatyzacji samodzielnie?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą oszczędzić pieniądze na przeglądzie. Prawda jest jednak taka, że jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia i sprzętu, to samodzielny serwis klimatyzacji może nam sprawić nie lada problem. Nierzadko również może zakończyć się on uszkodzeniem urządzenia, które nie obejmuje gwarancja. Jedynymi czynnościami, z którymi może sobie poradzić większość osób, jest wymiana filtra i jego odkurzenie, a także oczyszczenie klimatyzatora z zewnątrz. Z serwisem urządzenia należy jednak udać się do specjalistów i umówić profesjonalną ekipę. Jest to jedyne, skuteczne rozwiązanie, jeżeli chcemy, aby nasz klimatyzator działał poprawnie i spełniał swoją funkcję nieprzerwanie przez wiele długich lat. 

Co obejmuje serwis klimatyzacji? 

Profesjonalny serwis klimatyzacji, wykonywany przez uprawnionego pracownika obejmuje:

 • Sprawdzenie funkcji urządzenia i ich działania.
 • Weryfikację szczelności układu chłodniczego i w razie potrzeby uzupełnienie czynnika chłodzącego. W tym wypadku, warto pamiętać, że nabicie klimatyzacji jest dodatkowo płatne.
 • Przegląd poszczególnych elementów elektrycznych systemu.
 • Przegląd układu odprowadzania skroplin.
 • Czyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
 • Czyszczenie i mycie skraplaczy, które znajdują się na zewnątrz budynku i narażone są na zanieczyszczenia osadzające się na lamelach, hamując przy tym przepływ powietrza. Tworzą jednocześnie niepożądaną warstwę izolacji cieplnej, przez co wydajność urządzenia jest mniejsza.
 • Czyszczenie parownika klimatyzacji, który stanowi wewnętrzną jednostkę klimatyzatora. Zanieczyszczenia na tej części urządzenia sprawiają, że wymiana ciepła jest ograniczona, a w całym układzie rośnie ciśnienie. Wszystko to przekłada się na mniejszą efektywność chłodzenia, a także wzrost awaryjności i… poboru prądu. W konsekwencji przyjdzie nam zapłacić wyższe rachunki za energię elektryczną.
 • Odgrzybianie i dezynfekcję parownika.
 • Przegląd i czyszczenie obudowy, zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
 • Czyszczenie i dezynfekcję filtrów, a w razie konieczności ich wymianę.

Profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje wszystkie wyżej wymienione elementy i tylko nabicie klimatyzacji, z uwagi na konieczność uzupełnienia czynnika, a także wymiana filtrów mogą być dodatkowo płatne. 

Co jest potrzebne do serwisu klimatyzacji, czyli dlaczego warto go zlecić profesjonalnej firmie?

Klimatyzator domowy i biurowy to urządzenie fabryczne, które napełnione jest czynnikiem chłodniczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jego montaż i serwis może wykonywać wyłącznie profesjonalne firma instalacyjna, lub też osoba, która posiada certyfikat F-Gazowy, stąd też niektórzy producenci mogą zastrzec, na swojej stronie internetowej, że urządzenie wyślą dopiero wówczas, gdy otrzymają kopię wymaganych dokumentów potwierdzających owe uprawnienia. Ma to zapobiec błędom montażowym i odsyłaniu klimatyzatorów do naprawy, w ramach gwarancji. Profesjonalne firmy, które zajmują się montażem i serwisem tego typu urządzeń, na swoje usługi dają gwarancję. Posiadają również wszelkie niezbędne narzędzia, niezbędne do prawidłowego wykonania zlecenia. Należy bowiem pamiętać, że skuteczność działania systemu klimatyzacji w dużym stopniu będzie zależeć od prawidłowo przeprowadzonego montażu i serwisu.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Prawidłowo przeprowadzony serwis klimatyzacji wcale nie musi być drogi, acz końcowa cena uzależniona jest m.in. od:

 • specyfiki danej instalacji, czyli tego, czy mamy do czynienia z urządzeniem typu split, czy multisplit,
 • modelu klimatyzatora,
 • zakresu prowadzonych prac serwisowych,
 • użytych środków czyszczących, odkażających i grzybobójczych,
 • ceny filtrów,
 • ceny czynnika chłodniczego.

Obecnie średnia cena serwisu klimatyzacji domowej wraz z kosztem nowych filtrów wynosi ok. 300 – 500 zł. 

Ile trwa serwis klimatyzacji? 

Zazwyczaj serwis klimatyzacji trwa ok. 30 minut, szczególnie gdy jest regularnie wykonywany. Zdarza się jednak, że może on się przedłużyć nawet do kilku godzin, w przypadku bardzo zaniedbanych urządzeń, w których do wymiany i oczyszczenia jest praktycznie wszystko. Niektórzy właściciele urządzeń chłodniczych decydują się bowiem na wezwanie ekipy serwisowej dopiero wówczas, gdy brakuje czynnika chłodniczego lub znacząco spada wydajność urządzenia. Pamiętajmy, zaniedbany klimatyzator może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Aby klimatyzator mógł spełniać poprawnie swoją funkcję, a także mógł dystrybuować rześkie i czyste powietrze, sam musi być nienagannie czysty. Oferujemy usługi okresowych przeglądów i czyszczenia urządzeń chłodniczych, a wszystko to szybko, profesjonalnie i po przystępnej cenie. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą.