Blog
Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania - rodzaje klimatyzatorów

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania – rodzaje klimatyzatorów

Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Dzieje się tak głównie ze względu na corocznie powtarzające się upały. Przed przeprowadzaniem instalacji warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki model klimatyzatora będzie najlepszy.

Podstawowy podział klimatyzatorów. Jaki klimatyzator będzie najlepszy do mieszkania?

Klimatyzatory dzieli się ze względu na możliwość ich przenoszenia. Na rynku dostępne są wersje mobilne, które można umieszczać w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb, a także klimatyzatory stacjonarne. Kolejnym wyznacznikiem jest to, czy dany model posiada jednostkę zewnętrzną.

Klimatyzator przenośny i stacjonarny typu monoblokowego

Urządzenia te należy umieścić się bezpośrednio przy oknie, aby można było wystawić rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz. Ze względu na konieczność uchylenia okna ten rodzaj klimatyzacji nie jest zbyt efektywny. Jego kolejną wadą jest hałaśliwa praca oraz duże gabaryty. Z kolei najważniejszą zaletą jest niska cena. Istnieją również klimatyzatory stacjonarne typu monoblokowego, jednak nie stosuje się ich w domach rodzinnych i mieszkaniach ze względu na generowany hałas. 

Klimatyzatory przenośne i stacjonarne typu split

Instalacja typu split składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. W przypadku urządzeń przenośnych jednostka znajdująca się wewnątrz może być swobodnie przenoszona. Ciągle zachodzi jednak konieczność łączenia dwóch elementów przez okno lub inny otwór. Powietrze odprowadza się za pomocą rury, jej średnica jest jednak na tyle mała, że całość zapewnia efektywne chłodzenie. 

Za najlepsze rozwiązanie uznaje się klimatyzatory stacjonarne typu split, jako że zapewniają wygodę użytkowania, wysoką efektywność oraz chronią przed hałasem. Można umieszczać je w pomieszczeniach o dowolnej wielkości, wystarczy dobrać odpowiednią moc chłodniczą. Ponadto dają możliwość ocieplania pomieszczeń, co jest szczególnie korzystne w okresach przejściowych. Na rynku do wyboru są urządzenia energooszczędne, które można łatwo zaprogramować i sterować za pomocą pilota. Wariantem klimatyzatorów typu split są modele typu multisplit, które składają się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych umieszczonych w różnych pokojach.

Jaki klimatyzator wybrać?

Przy wyborze rozwiązań do systemu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia, poziom jego nasłonecznienia oraz dostępność wolnego miejsca do umieszczenia jednostki wewnętrznej. Jeśli szukasz klimatyzacji do mieszkania we Wrocławiu, najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu split.