Blog
Jaki-klimatyzator-do-domu

Jaki klimatyzator do domu?

Letnie upały potrafią dać się we znaki każdemu. Stają się coraz bardziej uciążliwe, tym bardziej że z roku na rok temperatury są coraz wyższe. Komfort termiczny może pomóc nam przywrócić klimatyzator domowy. Na rynku urządzeń jest jednak bardzo wiele różnych rozwiązań, które różnią się nie tylko funkcjonalnością, ale także ceną, sposobem montażu, kosztami eksploatacji, czy też designem, który również powinien spełniać nasze oczekiwania. Podpowiadamy, jaki klimatyzator do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. 

Klimatyzator do domu a klimatyzator do mieszkania w bloku 

Wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, ale też funkcjonalnością oraz poziomem jego głośności. Nie powinien on bowiem przeszkadzać innym mieszkańcom. Na montaż klimatyzacji w bloku potrzebujemy (zazwyczaj) zgody zarządcy bądź wspólnoty, ponieważ instalacja większości modeli wymaga dokonania przewierceń na elewacji budynku. W przypadku klimatyzacji domowej ograniczenia te nie maja znaczenia, bowiem to my decydujemy, gdzie zostanie ona umiejscowiona i czy jej poziom głośności będzie nam przeszkadzał. Wybierając klimatyzator domowy mamy więc nieco większy wybór i dowolność. A modeli jest bardzo wiele. 

Jaki klimatyzator do domu, czyli rodzaje klimatyzatorów domowych

Jak to już zostało zaznaczone, wybierając klimatyzator domowy mamy do wyboru bardzo wiele różnych modeli, od tych najtańszych, które kosztują mniej niż 1000 zł po modele bardzo zaawansowane, których cena może wynieść nawet kilka tysięcy. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli zakładamy, że urządzenie będzie pracowało regularnie, bądź dodatkowo będzie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, wówczas warto zastanowić się nad zakupem modelu o niższym zużyciu energii. W dłuższej perspektywie czasu możemy bowiem dużo zaoszczędzić na energii elektrycznej, a rachunki mogą się zmniejszyć nawet o kilkanaście do kilkuset złotych. Klimatyzator do domu to inwestycja na wiele lat, a nie chwilowa zachcianka. 

Ze względu na budowę klimatyzatorów wyróżnia się:

 • Klimatyzatory przenośne – kompaktowe,
 • Klimatyzatory split,
 • Klimatyzatory multisplit.

Przenośny klimatyzator do domu

Klimatyzator przenośny to rozwiązanie, które może sprawdzić się bardziej w małym biurze, czy też w mieszkaniu w bloku, szczególnie gdy lokal jest wynajmowany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do domu będą modele split lub multisplit. Jeżeli jednak nie planujemy na stałe montować urządzeń chłodniczych, można zdecydować się na modele przenośne, które jak sama nazwa wskazuje, możemy przenosić z miejsca na miejsce i z pokoju do pokoju. Urządzenia te wyposażone są w wymiennik ciepła i sprężarkę, a także rurę harmonijkową. Montaż takiego klimatyzatora jest bardzo prosty, a co istotne nie wymaga wiercenia w elewacji budynku. 

Klimatyzatory przenośne mają pewne wady, wśród których wymienia się: 

 • Głośność.
 • Mniejszą wydajność chłodzenia.
 • Mało atrakcyjny design.
 • Konieczność podłączenia rury harmonijkowej przez otwarte okno.

Dodatkowo warto pamiętać, że klimatyzator przenośny umieszczony na podłodze zajmuje także sporo miejsca, a także może przeszkadzać w chodzeniu. Wprawdzie dostępne są również modele bardziej kompaktowe, aczkolwiek wiąże się to ze spadkiem ich wydajności. 

Klimatyzatory split 

Klimatyzatory split to urządzenia, które składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej – montowanej w pomieszczeniach. Te pierwszą możemy ustawić w dowolnym miejscu wokół budynku, niekoniecznie na jego elewacji. Należy jednak pamiętać, żeby montaż klimatyzacji do domu zlecić firmie z odpowiednimi certyfikatami, tak, aby mieć pewność, że zostanie przeprowadzona prawidłowo. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie przewiertów oraz poprowadzenie okablowania po ścianie. Tylko doświadczona ekipa jest w stanie zrobić to prawidłowo i estetycznie. 

Klimatyzatory split zapewniają następujące funkcje, w zależności od modelu:

 • Chłodzenie.
 • Ogrzewanie.
 • Filtracja powietrza.
 • Osuszanie.
 • Wentylacja.

Klimatyzatory multisplit

Klimatyzatory multisplit to rozwiązanie idealne do dużego domu, z wieloma pomieszczeniami. Do jednego urządzenia zewnętrznego można bowiem podłączyć wiele jednostek wewnętrznych, dzięki temu możemy kontrolować temperaturę w każdym z pokoi z osobna. Kupując klimatyzator multisplit obniżają się też koszty montażu całej instalacji. Rozwiązanie to będzie również tańsze od zakupu kilku osobnych klimatyzatorów typu split. 

Wybierając klimatyzator do domu, warto rozważyć zakup modeli multisplit, szczególnie gdy mamy duży dom. Oprócz tego dobrze uczynić to jeszcze w trakcie remontu, bądź na etapie budowy, ponieważ wówczas całą instalację będziemy mogli wkuć w ścianę. Jest to duży plus nie tylko dla naszego budżetu, ale przede wszystkim estetyki wnętrza, ponieważ nie będzie konieczności montowania maskownic. 

Montaż klimatyzacji domowej 

Jak to już zostało zaznaczone, najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzacji jeszcze na etapie budowy domu lub jego remontu. Takie rozwiązanie sprawi, że jesteśmy w stanie ukryć wszelkie rury i okablowanie w ścianie, ew. zastosować maskownice, które je ukryją, a całość inwestycji będzie wyglądać bardziej profesjonalnie i estetycznie. 

Wydawać by się mogło, że montaż klimatyzacji jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy trzymać się instrukcji, zrobić przewiert w elewacji i powiesić urządzenia. Nic bardziej mylnego. Firmy, które zajmują się montażem klimatyzacji od lat, posiadają odpowiednie certyfikaty, uprawniające do wykonywania tego typu czynności. Ich pracownicy przeszli szczegółowe szkolenia, które pozwalają uniknąć błędów, które mogłyby mieć wpływ na działanie urządzenia i estetykę wnętrza. Zlecając np. nam montaż klimatyzacji do domu, macie pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką. Doradzimy także, gdzie najlepiej umieścić urządzenie, aby było jak najbardziej wydajne, przy mniejszym zużyciu prądu. Samodzielny montaż klimatyzacji domowej typu split lub multisplit może doprowadzić do utraty gwarancji producenta. 

Klimatyzator do domu czy wentylator?

Takie pytanie zadaje sobie również część klientów, którzy chcąc „zaoszczędzić”. decydują się na zakup tego drugiego. Warto jednak podkreślić, że wentylator jedynie porusza powietrzem, ale go nie chłodzi. Oczywiście jego powiew, daje nam pewne uczucie orzeźwienia, lecz przy naprawdę dużych upałach nie zapewni nam odpowiedniego komfortu termicznego. Dopiero klimatyzacja domowa efektywnie schładza powietrze. Daje też realny komfort na długie godziny. 

Czy warto kupić klimatyzator do domu?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Miesiące letnie robią się w Polsce z roku na rok coraz cieplejsze, przez co wiele osób decyduje się właśnie na zakup klimatyzatora, który dodatkowo wyposażony jest w funkcję grzania, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany również zimą. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne, stąd też ich użytkowanie nie generuje wysokich rachunków. Niektóre z modeli pobierają mniej prądu niż tradycyjne grzejniki elektryczne. 

Warto również wspomnieć o nowej funkcji klimatyzacji domowej. Coraz więcej modeli to również oczyszczacze powietrza, dzięki czemu nie musimy kupować osobnego urządzenia, które usunie z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, w tym pyły PM 2.5 czy LZO (lotne związki organiczne). 

Wybierając klimatyzację do domu, warto zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Jeżeli jednak nie możemy się zdecydować, warto skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy. Pamiętajmy, nie zawsze to, co najdroższe będzie najlepsze, może się bowiem okazać, że do naszych potrzeb zupełnie wystarczy klimatyzator domowy z tzw. średniej półki cenowej.