Blog
przeziębienie

Klimatyzacja a przeziębienie – fakty i mity

Często słyszy się o tym, że klimatyzacja powoduje przeziębienie. To między innymi dlatego osoby podatne na infekcje mogą nie chcieć zdecydować się na jej instalację. Ile prawdy jest w stwierdzeniu, jakoby klimatyzacja miała odpowiadać za problemy ze zdrowiem?

Dlaczego od klimatyzacji można “złapać” katar?

Narażanie się na przeziębienie jest związane przede wszystkim z różnicą w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Zaleca się, aby nie była ona większa niż sześć stopni Celsjusza. Jeżeli na zewnątrz panuje temperatura wynosząca ponad trzydzieści stopni, a my wchodzimy do budynku, gdzie wynosi ona około dwudziestu, to nasz organizm przeżywa szok termiczny, co może skutkować osłabieniem odporności. Dochodzi do gwałtownego skurczenia się komórek krwionośnych, przez co do tkanek nosa i gardła dociera mniej krwi – bakterie i wirusy zyskują doskonałe warunki do rozwoju, dlatego należy pamiętać o tym, aby z klimatyzacji korzystać w rozsądny sposób, starając się, aby różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku była stosunkowo niska. Warto do tego zdecydować się na urządzenia z delikatnym nawiewem, który chroni przed bezpośrednim nadmuchem chłodnego powietrza i nie doprowadzać do powstania przeciągu.

Co z jakością powietrza?

Kolejnym istotnym aspektem, który może przyczyniać się do rozwoju infekcji, jest jakość powietrza. Klimatyzator odpowiada za znaczne zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniu. Z jednej strony jest to pozytywne zjawisko, dzięki któremu bakterie i grzyby są pozbawione warunków sprzyjających ich rozwojowi. Jednak z drugiej – osoby przebywające w pomieszczeniu są narażone na wysuszenie śluzówki nosa, spojówek i zatok. Dochodzi wówczas do ich podrażnienia i powstania stanów zapalnych (ze względu na naruszenie naturalnej bariery ochronnej). Bakterie mogą wówczas przedostać się do całego organizmu. Dlatego pomieszczenia z klimatyzacją poleca się co jakiś czas wietrzyć.

Źle czyszczona klimatyzacja

Klimatyzator wymaga regularnego czyszczenia. Inaczej staje się prawdziwym siedliskiem grzybów i innych drobnoustrojów, które mogą przedostać się do naszego nosa i gardła – dlatego urządzenie należy dokładnie i regularnie czyścić. Serwis zaleca się przeprowadzać co najmniej raz w roku. Dbanie o dobry stan klimatyzacji może nam wyjść tylko na zdrowie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *