Klimatyzacja a zużycie energii – fakty i mity
Jednym z najczęściej słyszanych argumentów przeciwko zainstalowaniu klimatyzacji jest obawa przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Czy w rzeczywistości jest się czego obawiać? Obecnie, w dobie kryzysu energetycznego i rosnących opłat jednostkowych za energię elektryczną, warto postawić na urządzenia energooszczędne. W artykule znajdziesz informacje na temat realnego zużycia prądu przez klimatyzatory dostępne na rynku oraz wskazówki, co zrobić, aby obniżyć zużycie energii przez te urządzenia.
Jak obliczyć koszt energii elektrycznej?
Wysokość rachunku za prąd w gospodarstwie domowym zależy od wysokości opłat stałych (abonamentowych) oraz rzeczywistego zużycia energii elektrycznej wyrażonego w kilowatogodzinach. Żeby móc obliczyć pobór energii przez klimatyzację, należy ustalić moc urządzenia i przemnożyć ją przez czas jego użytkowania.
Przeanalizujmy przykładowy scenariusz, zakładający wartości realne do osiągnięcia podczas użytkowania standardowego klimatyzatora. W omawianym przykładzie mamy do czynienia z urządzeniem o mocy 2 kW, które pracuje codziennie przez 7 godzin. Korzystając z przedstawionej wcześniej zależności, łatwo można policzyć, że pobór prądu na dobę wyniesie 14 kWh. Wynik wystarczy pomnożyć przez liczbę dni, w których korzysta się z urządzenia i przez koszt jednej kilowatogodziny energii elektrycznej. Koszt klimatyzacji zależy więc w dużej mierze od sposobu i intensywności jej użytkowania, mocy urządzenia, a także od taryfy cenowej za prąd.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Przedstawione wyżej obliczenia stanowią jedynie przykład. W różnych przypadkach ilość zużytej przez klimatyzator energii, a co za tym idzie koszt użytkowania, będą się od siebie różnić. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kilka innych aspektów, które nie wynikają bezpośrednio z mocy urządzenia i czasu jego użytkowania. Należy zwrócić uwagę na wydajność klimatyzatora, która zależy od wielu innych czynników, w tym od tego, jak dobrze o niego dbamy. Zakurzone, brudne urządzenie nie jest w stanie efektywnie pracować, przez co pobiera więcej energii. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie klimatyzatora, w tym przede wszystkim jego filtrów, co jest zalecane przez producentów. By móc cieszyć się klimatyzatorem działającym z pełną wydajnością, raz do roku należy również zlecić serwis urządzenia. Serwisowanie najlepiej wykonać zanim rozpocznie się sezon letni, w którym korzystamy z urządzenia. Korzystając z usług profesjonalistów w zakresie przeglądu i konserwacji urządzenia, zyskujemy większą pewność, że klimatyzator posłuży bezawaryjnie przez długi czas.
Jak wybierać energooszczędne klimatyzatory?
Żeby cieszyć się niższymi rachunkami za prąd, należy stosować metody obniżające jego zużycie w gospodarstwie domowym. Jedną z dobrych praktyk jest korzystanie z urządzeń energooszczędnych, które zużywają mniej energii niż tradycyjne sprzęty, do wykonywania takiej samej pracy. Za najbardziej energooszczędne uznaje się modele klasy A+++. Na ilość pobieranej przez klimatyzator energii wpływ mają również dwa współczynniki: SEER i SCOP, które określają sezonową efektywność urządzenia, odpowiednio dla chłodzenia i dla grzania. Im wyższa jest wartość tych wskaźników, tym mniej prądu potrzebuje dane urządzenie. Żeby klimatyzator mógł zaliczyć się do grupy najbardziej energooszczędnych urządzeń o klasie A+++, jego współczynnik sezonowej efektywności chłodzenia musi mieć wartość powyżej 8,50, a współczynnik SCOP powinien być większy niż 5,10. Nowoczesne klimatyzatory są również wyposażone w specjalny tryb pracy energooszczędnej, który pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o połowę. Informacje o klasie energetycznej urządzenia oraz współczynnikach SEER i SCOP można znaleźć na etykiecie energetycznej urządzenia, którą producent ma obowiązek dołączyć do każdego klimatyzatora.
Wybierając model klimatyzatora do domowej instalacji, warto wziąć pod uwagę czynnik energooszczędności i zainwestować w bardziej wydajne urządzenie, co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd w przyszłości. Najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa specjalistów w zakresie klimatyzacji, którzy zaproponują optymalne rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych warunków.
Pamiętaj również o innych kosztach
Opłata za energię elektryczną to oczywiście nie wszystko. Jak już wspomnieliśmy wyżej, sprawny klimatyzator to ten zadbany. Dlatego do kosztów związanych z korzystaniem z klimatyzacji należy również doliczyć cenę za usługi, takie jak na przykład serwisowanie urządzenia. Czyszczenia filtrów można dokonywać samodzielnie, należy jednak pamiętać również o konieczności ich regularnej wymiany, najlepiej co kilka miesięcy. Koszty serwisu klimatyzacji plasują się na poziomie co najmniej 200-300 złotych rocznie, ale w żadnym wypadku nie należy oszczędzać na regularnych przeglądach serwisowych, gdyż ich pominięcie może prowadzić do usterki sprzętu, a w konsekwencji kosztownej napraw lub wymiany popsutych elementów klimatyzatora.
