Blog
Klimatyzacja do biura – na co zwrócić uwagę

Klimatyzacja do biura – na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja w biurze to standard. Każdy pracownik oczekuje tego, że firma zapewni mu komfort termiczny w miejscu wykonywanej pracy. Dzięki temu, że zespołowi pracuje się lepiej, widoczne są efekty ich pracy. Lepsze samopoczucie to też lepsza motywacja i chęć do wykonywania codziennych obowiązków, a tym samym większa wydajność. Montaż klimatyzatora opłaca się zatem również przedsiębiorcy. Co jest ważne podczas wyboru systemu do klimatyzacji do biura i na co w szczególności zwrócić uwagę? 

Klimatyzacja biurowa – najistotniejsze kryteria jej wyboru 

Zakup klimatyzatora biurowego nie jest prostą decyzją. Ten rodzaj urządzeń należy dobrać ze względu na kilka określonych czynników. Należy do nich na przykład: wielkość i kształt pomieszczeń oraz miejsce umieszczenia klimatyzatora. Warto pamiętać, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać ok. 100 W mocy chłodniczej. Nie poleca się zakupu urządzenia o zbyt dużej mocy, gdyż będzie to generować wysokie rachunki za prąd. Do tego warto zwrócić uwagę na to, jak wysoki jest poziom nasłonecznienia oraz gdzie znajdują się okna – im więcej światła wewnątrz, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Dotyczy to również sprzętów RTV i AGD, które podczas pracy wytwarzają ciepło i tym samym zwiększają temperaturę otoczenia. Przed instalacją klimatyzacji poleca się zadbać o dobrą ochronę przed światłem wpadającym do wewnątrz, a także ograniczyć liczbę urządzeń elektronicznych w pomieszczeniu.

Od czego zależy, jaki rodzaj klimatyzatora biurowego wybrać?

Dobór klimatyzacji biurowej wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać, tym bardziej, że producenci prześcigają się, oferując coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, o różnej mocy i funkcjonalnościach. I tak klimatyzator może pełnić również funkcję: grzewczą i filtracyjną. Nowoczesne klimatyzatory pełnią również rolę oczyszczacza powietrza. Oprócz tego, przy wyborze urządzenia do biura warto wziąć pod uwagę:

  • Typ i wielkość pomieszczeń.
  • Liczbę pracowników, w nich przebywających.
  • Stopień nasłonecznienia.
  • Pozycję okien.
  • Liczbę sprzętów AGD i RTV.

Jaki rodzaj klimatyzatora do biura?

Do wyboru są różne modele klimatyzatorów, różniące się od siebie sposobem pracy, głośnością oraz wydajnością. Najbardziej popularne w biurach są klimatyzatory typu split. Ceni się je ze względu na wyjątkowo cichą pracę oraz wysoką wydajność. Ich estetyka nie zaburza również wyglądu danej przestrzeni. Na czym polega ich działanie? Ten rodzaj klimatyzatorów składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej, umieszczonej poza budynkiem i wewnętrznej, która znajduje się w pomieszczeniu. Można umieścić ją na ścianie lub tuż przy podłodze, tym samym zagospodarując wolne miejsce. Jeżeli dana przestrzeń jest duża, wówczas bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku klimatyzatorów rozmieszczonych w równych odstępach, aby wszystko odbywało się równomiernie. 

Klimatyzacja do biura – na co zwrócić uwagę?
Klimatyzacja do biura – na co zwrócić uwagę?

Klimatyzatory multisplit do biura 

Decydując się na wykorzystanie kilku klimatyzatorów w jednym pomieszczeniu, lub też w kilku z nich, warto wybrać klimatyzator multisplit. Jest to wówczas idealne rozwiązanie, bowiem do jednego urządzenia zewnętrznego można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie, niższym kosztem, kontrolować temperaturę w każdym z pomieszczeń z osobna. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę, jaką jest oszczędność miejsca czy to na biurowym balkonie, czy też elewacji budynku.

Należy także podkreślić fakt, że obsługa klimatyzatorów multisplit jest bardzo wygodna i intuicyjna. Każdą z jednostek wewnętrznych możemy sterować indywidualnie, dostosowując temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach do preferencji i potrzeb pracowników w nich przebywających. 

A może klimatyzator przenośny?

Niektórzy właściciele firm decydują się na zakup klimatyzatora przenośnego do biura. Pojawia się jednak pytanie, czy warto inwestować w taki sprzęt? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Rozwiązanie to ma bowiem swoje wady i zalety. Do tych pierwszych zaliczyć można fakt, że jeżeli biuro jest wynajmowane, wówczas musielibyśmy uzyskać zgodę właściciela/ zarządcy budynku na możliwość jego zainstalowania na elewacji. Klimatyzator przenośny może być też dobrym pomysłem w sytuacji, gdy chcemy schłodzić wyłącznie jedno pomieszczenie z wielu. Rozwiązanie to jednak ma też i swoje wady wśród których wymienić należy cenę urządzenia, która jest zbliżona do popularnych jednostek split oraz konieczność podłączenia rury harmonijkowej przez otwarte okno. 

Najbardziej popularne rozwiązanie

W biurach najczęściej można spotkać klimatyzatory ścienne typu split. Odznaczają się one niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca i nie dominują nad innymi elementami aranżacji. Można umieścić je nawet w kilkumetrowych odstępach, aby równomiernie schładzały daną przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że każde pomieszczenie wymaga indywidualnego rozwiązania. Dlatego warto skonsultować się z ekspertami przed podjęciem decyzji o zakupie. Fachowa pomoc może okazać się niezbędna również przy montażu klimatyzatora w biurze.