Blog
Klimatyzacja multisplit - czy to rozwiązanie jest dla ciebie?

Klimatyzacja multisplit – czy to rozwiązanie jest dla ciebie?

Klimatyzacja w domu staje się standardem. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na montaż klimatyzacji we Wrocławiu i wiemy, że występuje ono w całym kraju, niezależnie od wielkości miejscowości zamieszkania. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki system najlepiej spełni ich oczekiwania. Ciekawym rozwiązaniem jest klimatyzator multisplit na 2, 3, a nawet 4 pomieszczenia, polecany do domów i mieszkań, w których chce się zapewnić odpowiedni komfort termiczny w kilku pokojach jednocześnie. Przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania, a także prezentujemy kilka porad przydatnych w momencie decydowania o tym, jaki typ klimatyzacji wybrać.

Czym różnią się klimatyzatory split i multisplit?

Klimatyzacja typu split charakteryzuje się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączona jest odpowiednio jedna jednostka wewnętrzna. Tymczasem klimatyzator multisplit (na przykład taki na 4 lub 5 pomieszczeń) to kilka jednostek wewnętrznych połączonych z tym samym agregatem na zewnątrz. Wykorzystuje się go w dużych domach lub mieszkaniach, a przede wszystkim w przestrzeniach biurowych i komercyjnych.

Klimatyzacja split czy multisplit – co wybrać?

Wybór konkretnego systemu zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Za wyborem tej pierwszej opcji i przemawiają takie argumenty jak:

  • zmniejszenie kosztów użytkowania, głównie ze względu na konieczność zakupu tylko jednego agregatu zewnętrznego,
  • łatwiejszy serwis oraz wymiana zużytych części, ponieważ mniejsza liczba urządzeń oznacza także szybszą identyfikację przyczyny usterki,
  • szybki montaż, jako że na zewnątrz wystarczy zainstalować tylko jeden klimatyzator,
  • oszczędność dostępnej przestrzeni zewnętrznej, co jest szczególnie ważne w budynkach zamieszkiwanych przez wiele osób, nie własnościowych, zarządzanych przez spółdzielnię.

Z kolei klimatyzacja multisplit pozwala na utrzymanie różnej temperatury w każdym z wnętrz. Urządzenia mogą być stosowane nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń. Klimatyzatory multisplit charakteryzują się również tym, że mogą być szybko i łatwo podłączone do innych instalacji, w tym klimatyzatorów kasetonowych, ściennych oraz kanałowych.

Suma mocy jednostek wewnętrznych może być niższa lub wyższa od mocy agregatu zewnętrznego, choć w rozsądnych granicach. Klimatyzatory wewnętrzne pracują niezależnie od siebie. W danej chwili mogą działać zarówno wszystkie z nich, jak i wybrane lub tylko jeden. Systemy z wieloma jednostkami wewnętrznymi są projektowane w ten sposób, aby zapewnić maksymalną efektywność bez względu na to, ile jednostek układu jest w danej chwili aktywnych.

Klimatyzacja do domu – multisplit czy kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa to zdecydowanie częstszy wybór wśród klientów. Spełnia ona oczekiwania wszystkich tych, których zadowala opcja równomiernego chłodzenia wszystkich pomieszczeń w domu. Jeśli chcemy, by jednostki wewnętrzne w poszczególnych pokojach działały niezależnie od siebie, dobrym wyborem będzie klimatyzacja typu multisplit. Niekiedy nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji kanałowej (na przykład ze względu na konstrukcję budynku), wówczas multisplit to dla niej doskonała alternatywa. Przy montażu należy pamiętać o zachowaniu różnicy poziomów oraz o nieprzekroczeniu długości przewodów, którymi połączone są poszczególne urządzenia, ale kwestie techniczne – jako specjaliści w temacie –  bierzemy na siebie.

Klimatyzacja multisplit – jak wybierać jednostki?

System klimatyzacji powinien zapewniać efektywne chłodzenie lub grzanie, a jednocześnie nie narażać użytkowników na ponoszenie zbyt wysokich kosztów. Jest to szczególnie istotne w okresie lata, gdy występujące upały zmuszają do częstszego włączania urządzenia. Żeby mieć pewność co do tego, że klimatyzator multisplit (na przykład taki na 6 pomieszczeń) będzie działał w odpowiedni sposób, należy dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Szczególnie istotne są etykiety energetyczne, na których zawarto informacje dotyczące klasyfikacji energetycznej (od najlepszej, czyli A++ do najsłabszej, czyli D), maksymalnej mocy chłodniczej, rocznego poboru energii w trybie chłodzenia oraz głośności jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Producent powinien umieścić takie same dane dotyczące jednak urządzenia działającego w trybie grzania. Na etykiecie często wskazane jest, w jakiej strefie klimatycznej zostały przeprowadzone odpowiednie badania. Żeby dokonać szczegółowej analizy, a także zyskać pewność co do tego, że obliczenia są poprawne, warto skorzystać ze wsparcia firmy profesjonalnie zajmującej się instalacją klimatyzacji. Global oferuje swoje usługi w tym zakresie – fachowe doradztwo to, obok sprzedaży i montażu klimatyzatorów, elementarna część naszej oferty.

Jaki jest koszt klimatyzacji multisplit?

Cena wykonania systemu ogrzewania z wieloma jednostkami wewnętrznymi zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim liczby oraz rodzaju wybranych urządzeń. Wysoka jakość kosztuje, ale daje możliwość zaoszczędzenia na przyszłych pracach konserwacyjnych czy wymianie zużytych części. Energooszczędne klimatyzatory multisplit są również nieco droższe, jednak pozwalają znacząco ograniczyć pobór energii elektrycznej. Podejmując decyzję, warto więc analizować jej skutki (także te finansowe) w długoterminowej perspektywie.

Komu należy powierzyć instalację?

Klimatyzacja, także multisplit, zawsze powinna być montowana przez specjalistów. Liczy się przede wszystkim doświadczenie, a także użycie wysokiej jakości urządzeń, takich jak klimatyzator GREE czy LG. W ten sposób zleceniodawca ma również pewność co do tego, że projekt i wykonanie będą odpowiadać jego oczekiwaniom. Fachowy montaż to również jeden z warunków otrzymania gwarancji.