Blog
Klimatyzacja na poddaszu - sposoby i metody montażu

Klimatyzacja na poddaszu – sposoby i metody montażu

Sposób montażu klimatyzacji zależy w dużej mierze od specyfiki danego miejsca. Klimatyzator na poddaszu powinien być standardem, jako że to pomieszczenie jest szczególnie narażone na nagrzewanie się w czasie upałów. W jaki sposób dobrać klimatyzator do poddasza? Podpowiadamy w niniejszym wpisie.

Konfiguracja i liczba jednostek oraz dobór ich mocy

Liczba klimatyzatorów umieszczonych na poddaszu zależy od sposobu zaaranżowania tej przestrzeni

  • Jeśli jest otwarta, pozbawiona ścian, to dobrym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora typu split. Składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej — każda z nich występuje w jednym egzemplarzu.
  • Jeśli poddasze jest podzielone na kilka pomieszczeń, warto przemyśleć instalację systemu typu multisplit. Wówczas co najmniej dwie jednostki wewnętrzne są połączone z jedną jednostką zewnętrzną. Przy wyborze klimatyzatora należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego moc chłodniczą, która powinna wynieść 1Kw/10m2.

Jak wygląda montaż jednostki zewnętrznej?

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest zazwyczaj umieszczana na elewacji budynku. W przypadku klimatyzowania poddasza przytwierdza się ją jednak do dachu. Wcześniej niezbędne jest jednak wypoziomowanie urządzenia, aby uchronić przed zbieraniem się wody. Agregat należy także umieścić na swego rodzaju podwyższeniu, aby nie utrudniał on usuwania śniegu z powierzchni dachu. Jeśli dom jest wynajmowany, koniecznie trzeba uzyskać zgodę właściciela budynku na przeprowadzenie instalacji.

Dodatkowe funkcje urządzenia

Klimatyzacja może przydać się nie tylko latem. Wczesną jesienią i późną wiosną może być używana jako dodatkowy system dogrzewania pomieszczeń (gdy temperatury nie spadną jeszcze poniżej zera), Zamiast włączać kocioł lub piec, wystarczy uruchomić niewielki klimatyzator. Przy wyborze tego typu instalacji trzeba zwrócić uwagę na to, aby dany model był wyposażony w funkcję ogrzewania. Warto również zdecydować się na urządzenie pobierające niewielkie ilości energii.

Jak zapewnić sprawność klimatyzatora pracującego na poddaszu? Podpowiada ekspert od klimatyzacji z Wrocławia — pracownik naszej firmy

O klimatyzację warto odpowiednio dbać, aby uniknąć kosztownych w naprawie usterek oraz zapewnić sprawne działanie urządzenia. W tym celu powinno się przeprowadzać przeglądy instalacji co najmniej dwa razy do roku, a także regularnie czyścić sprzęt i zmieniać filtry. Serwisem powinna zająć się doświadczona firma.