Blog
Klimatyzacja nie chłodzi - Poznaj najczęstsze awarie klimatyzacji domowej

Klimatyzacja nie chłodzi – Poznaj najczęstsze awarie klimatyzacji domowej

Awaria klimatyzacji może być prawdziwą katastrofą, zwłaszcza jeśli przydarza się w samym środku gorącego lata. Warto wiedzieć, jakie usterki najczęściej zdarzają się w tego typu instalacjach, aby móc im zapobiegać.

Nieefektywna praca klimatyzatora

Bolączką może być niska wydajność klimatyzacji. Najczęstszą tego przyczyną są zaniedbania w zakresie przeprowadzania regularnych konserwacji urządzenia, a także jego czyszczenia lub wymiany filtrów. Innym możliwym powodem jest zbyt mała zawartość czynnika chłodniczego, co może być skutkiem wycieku. Jeśli w instalacji brakuje tej substancji, to innym częstym objawem tego stanu jest nieregularna praca sprężarki.

Dziwne odgłosy wydawane przez klimatyzację

Jeśli tuż po włączeniu klimatyzator zaczyna wydawać niepokojące dźwięki, to prawdopodobnie doszło do awarii silnika lub uszkodzenia sprężarki, która znajduje się w jednostce zewnętrznej. Symptomami tego samego problemu jest niska prędkość wirowania śmigła, a także gorący silnik. Tego typu usterka powinna być jak najszybciej usunięta, jako że może doprowadzić do konieczności wymiany sprężarki, co jest niezwykle kosztowne.

Czy dokonywać napraw klimatyzacji na własną rękę?

Nie poleca się samodzielnego naprawiania klimatyzacji — może to przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku zauważenia najmniejszej usterki należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem klimatyzacji — we Wrocławiu zapraszamy do nas. Pracownicy nie tylko dysponują szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale również korzystają z profesjonalnego sprzętu do przeprowadzania napraw.

Jak zapobiegać awariom klimatyzatora?

Należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń w zakresie użytkowanie i konserwowania urządzenia. Regularna wymiana filtrów lub ich czyszczenie pomoże uniknąć problemów związanych ze zbyt powolną pracą śmigła, a nawet awarią silnika. Z kolei systematyczne przeglądy pozwalają wcześnie zlokalizować wszelkie wycieki w systemie, a tym samym chronią przed niedoborem czynnika chłodzącego. Serwis zajmie się usunięciem nieszczelności oraz przy okazji nabije klimatyzację, czyli umieści w niej odpowiednią ilość czynnika chłodzącego. Konserwację urządzenia należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku, w tym co najmniej raz przed sezonem letnim lub tuż po nim.