Klimatyzacja w domu alergika – czy to dobry pomysł?
Osoby cierpiące na alergię, zwłaszcza w jej zaostrzonej formie, często muszą dopasować wystrój i wyposażenie mieszkania do swojej przypadłości. Czy klimatyzacja jest rozwiązaniem polecanym dla osób cierpiących na alergię na kurz i inne zanieczyszczenia, jakie unoszą się w powietrzu? W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze “za” i “przeciw”.
Istnieje wiele mitów dotyczących klimatyzacji i jej działania, a także jej wpływu na nasze zdrowie. Jednym z nich jest przekonanie, że wydziela ona nieprzyjemny zapach, który powstaje w wyniku osiadania się na jej ściankach bakterii i grzybów. W związku z powyższym uznaje się, że nie klimatyzacja domowa nie jest wskazana dla alergików. Czy jest tak naprawdę? Czy klimatyzacja w domu alergika to dobry czy zły pomysł?
Jak ograniczać kontakt z alergenem?
Osoby uczulone na kurz lub pyłki roślin doskonale wiedzą, jak ogromną rolę odgrywa regularne sprzątanie pomieszczeń, w których na co dzień przebywają. Niezbędne jest nawet codzienne odkurzanie. W domu nie powinny znajdować się dywany i wykładziny, które stanowią siedlisko drobnoustrojów. Do tego należy często wymieniać pościel, w której gromadzi się ludzki naskórek, czyli doskonała pożywka dla roztoczy. Nie każde źródło niebezpieczeństwa da się jednak zlikwidować. Mowa tutaj przede wszystkim o drobnoustrojach i zanieczyszczeniach, jakie znajdują się w powietrzu, skąd trafiają do nosa i gardła, nasilając tym samym objawy alergii. Jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest użycie urządzeń filtrujących powietrze. W taką funkcję są wyposażone nowoczesne klimatyzatory. Wybierając klimatyzację do domu alergika, warto zwrócić uwagę na to, jak skuteczny jej zainstalowany w nim system filtrujący.
Jak zadbać o komfort termiczny?
Okres wiosenno-letni to dla wielu alergików prawdziwa katorga. Na zewnątrz temperatury są coraz wyższe, jednak otworzenie okna wiąże się z ryzykiem wtargnięcia pyłków i kurzu do mieszkania. Z pomocą po raz kolejny przychodzi klimatyzacja domowa. Dzięki niej można dowolnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, nie narażając się przy tym na kontakt z alergenem. Klimatyzacja jest zatem dobrym rozwiązaniem do domu alergika – pozwala przetrwać okres pylenia roślinności, pod warunkiem, że zadbamy o zakup odpowiedniego urządzenia.
Jaki klimatyzator dla alergika?
Nowoczesne klimatyzatory domowe to urządzenia, które nie są zarezerwowane wyłącznie dla biur, sklepów czy innych obiektów przemysłowych, z uwagi na ich wysoki koszt zakupu i montażu. Obecnie, nie są one zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych i przedsiębiorców, którzy chcą poprawić komfort termiczny swoich pracowników. Dodatkowo, dostępne na rynku modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mają pomóc również alergikom. Technologia klimatyzacyjne dostarcza dziś coraz bezpieczniejsze i nowocześniejsze rozwiązania, łącząc w sobie funkcję nawet kilku urządzeń. Tak więc w tym miejscu należy obalić kolejny mit, że klimatyzacja przyczynia się do zaostrzenia objawów alergii i astmy. W rzeczywistości bowiem nowoczesne klimatyzatory domowe nie tylko zapewniają niezbędny chłód i komfort termiczny w gorące dni, ale także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, takich jak kurz, roztocza i drobnoustroje. Ów błędne przekonanie, że klimatyzacja jest szkodliwa dla alergików wzięło się z faktu, że w nieczyszczonych urządzeniach zalegają grzyby i pleśnie, które mogą wywoływać uczulenie. To one również sprawiają, że z urządzenia wydziela się nieprzyjemny zapach. Dlatego też, podstawą jest prawidłowe dbanie o klimatyzację, a także regularny jej serwis. Bez tego, nawet najdroższy i najbardziej funkcjonalny model urządzenia, nie będzie spełniał swojej funkcji i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tylko w ten sposób oczyszczone powietrze może być przyjazne dla wszystkich domowników, a w szczególności alergików.
Jak dbać o system klimatyzacji?
Przeprowadzanieserwisu klimatyzatora, a więc jego dokładnie oczyszczenie, powinno odbywać się co najmniej raz do roku. Z kolei filtry należy czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie – takie są zresztą najczęstsze zalecenia producenta. Co dwa lata należy zlecić również dezynfekcję, która pozwoli pozbyć się grzybów i innych niechcianych drobnoustrojów. Te wszystkie zadania warto powierzyć doświadczonej firmie.
Klimatyzator domowy a alergia i zdrowie
Odpowiednio dobrany model klimatyzatora, a także jego regularne czyszczenie i dezynfekcja, wykonywana przez doświadczoną firmę, sprawi, że urządzenie spełni swoją funkcję i będzie bezpieczne dla osób z niego korzystających. Klimatyzator dla alergika z filtrem antyalergicznym przestaje być luksusem, a staje się podstawowym elementem jego wyposażenia. Jeżeli zaś nie wiemy, jaki model wybrać, lub też nie możemy się zdecydować, który z nich będzie najlepszy, warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy nie tylko dobiorą klimatyzator do naszych potrzeb, ale także zapewnią jego profesjonalny montaż.