Blog
Klimatyzacja w domu zimą - co warto wiedzieć

Klimatyzacja w domu zimą – co warto wiedzieć

Chociaż korzystanie z klimatyzacji kojarzy się przede wszystkim z okresem letnim, to system ten można wykorzystać również zimą. Czy dogrzewanie pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora jest wygodne i opłacalne?

Klimatyzator do ogrzewania

Działanie klimatyzatora zimą jest odwrotne do tego, jak ma on pracować latem. Klimatyzatory,  a przynajmniej nowsze modele, są wyposażone w funkcję ogrzewania. Choć nie jest to ich główne zadanie, to w razie nagłego ochłodzenia mogą być niezwykle przydatne. Oczywiście taki system ogrzewania nie może zastąpić pieca lub kotła, jednak świetnie sprawdzi się wtedy, gdy temperatura nie spadnie poniżej zera. Jest to rozwiązanie opłacalne zarówno pod względem wygody, jak i kosztów. Klimatyzator wystarczy włączyć jednym przyciskiem, do tego nie potrzebuje on energii na rozruch. Zasada funkcji ogrzewania w klimatyzatorze jest niezwykle prosta: urządzenie zaciąga ciepłe powietrze z zewnątrz i oddaje je do wnętrza. Oczywiście funkcja ogrzewania jest dostępna jedynie w klimatyzatorach typu split.

Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?

Żeby klimatyzacja służyła również jako system ogrzewania w okresach przejściowych, warto zdecydować się na nowoczesne urządzenie o wysokiej klasie energooszczędności. Ekologiczny i wydajny klimatyzator, który potrzebuje niewielkiej ilości prądu, jest znacznie mniej kosztowny w użytkowaniu niż grzejniki gazowe czy elektryczne.

Na co należy uważać, wybierając klimatyzator do ogrzewania?

Klimatyzator należy użytkować zimą zgodnie z określonymi zasadami. Przede wszystkim urządzenie nie powinno być włączone, jeśli na dworze panuje zbyt niska temperatura. Zakres temperatury, w jakiej może działać jednostka zewnętrzna, nie powinna wynosić mniej -15 stopni Celsjusza. Jeśli spadnie ona poniżej tej wartości, to może dojść do zamrożenia wężownic, w których znajduje się czynnik chłodniczy, a także uszkodzenia łożysk i ruchomych części klimatyzatora.

Czy opłaca się instalować klimatyzację zimą? Odpowiadamy jako firma zajmująca się montażem klimatyzacji we Wrocławiu

Montaż klimatyzatora zimową porą to dobry pomysł ze względu na to, że w tym okresie firmy zajmujące się przeprowadzaniem tego typu instalacji notują niewielką liczbę zleceń. Dzięki temu klient może być pewny co do tego, że prace zostaną wykonane w krótkim czasie. Do tego może liczyć na odpowiednie zniżki.