Blog
dziecko

Klimatyzacja w pokoju niemowlęcia – co powinniśmy wiedzieć?

Temperatury za oknem z roku na rok rosną. Latem w wielu domach i mieszkaniach upał staje się nie do wytrzymania. Czy należy jednak decydować się na montaż klimatyzacji w pokoju niemowlęcia? Przedstawiamy wszystkie za i przeciw.

Czym grozi nieużywanie klimatyzacji?

Tym, co w wyniku oddziaływania zbyt wysokiej temperatury grozi kilkumiesięcznym szkrabom, jest przegrzanie, a w konsekwencji – udar. Klimatyzacji należy jednak używać mądrze.

  • Przede wszystkim nie wolno przesadzać ze zbyt niską temperaturą – narażamy wówczas malucha na przeziębienie.
  • Zaleca się zatem, aby różnica w temperaturze w domu i na zewnątrz nie wynosiła więcej niż siedem stopni Celsjusza.
  • Należy o tym pamiętać szczególnie w hotelach, gdzie klimatyzatory są często zaprogramowane w taki sposób, aby w jak najkrótszym czasie schłodzić dane pomieszczenie. Pierwszym, co należy zrobić po wejściu do wynajmowanego pokoju, jest odpowiednie ustawienie tego urządzenia.

Sterowanie nawiewem jest kluczowe

Nie należy doprowadzać do wyziębienia tych części ciała dziecka, które są najbardziej wrażliwe na niskie temperatury. Mowa przede wszystkim o główce i twarzy. Nawiew powinien być skierowany na nogi dziecka lub (najlepiej) obok łóżeczka. Inaczej narażamy malucha na złapanie nie tylko kataru, ale być może nawet i poważniejszej infekcji, takiej jak np. zapalenie ucha. Gdy dziecko jest narażone na przewianie, na przykład podczas używania klimatyzacji w samochodzie, trzeba zabezpieczyć jego główkę bawełnianą czapeczką.

Jak sprawdzać komfort termiczny dziecka?

Klimatyzacja działająca w upalny dzień nie oznacza jeszcze, że maluch cieszy się komfortem termicznym. Warto co jakiś czas upewniać się co do tego, czy temperatura jest dla niego odpowiednia. Jak tego dokonać? Wystarczy przyłożyć dwa palce do karku dziecka. Jeśli jest on suchy i ciepły, wówczas wiemy, że temperatura ciała jest odpowiednia. Jeżeli skóra jest spocona i rozgrzana, to maluchowi dalej jest gorąco, a jeśli naskórek jest zimny, wówczas wiemy, że maluszek marznie.

Na co należy uważać?

Brudny klimatyzator jest siedliskim bakterii i innych zanieczyszczeń. Należy więc przeprowadzać jego dokładne czyszczenie co kilka tygodni. Inaczej narażamy dziecko na kontakt ze szkodliwymi dla niego drobnoustrojami. Co najmniej raz w roku warto również przeprowadzić dokładny przegląd klimatyzacji w domu.