Klimatyzacja w stanie deweloperskim – im wcześniej tym lepiej
Wiele osób ceniących sobie komfort termiczny zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej zamontować klimatyzację w domu. Okazuje się, że warto podjąć tę decyzję jak najwcześniej, aby móc efektywnie rozplanować rozmieszczenie przewodów klimatyzacyjnych.
Dlaczego poleca się instalować klimatyzację w stanie deweloperskim? Odpowiadamy na przykładzie montażu klimatyzacji we Wrocławiu
Zaplanowanie rozkładu klimatyzacji na odpowiednio wczesnym etapie pozwoli nie tylko lepiej zorganizować wnętrze, ale również oszczędzi skomplikowanych prac remontowych. Montaż wiąże się bowiem z położeniem orurowania, do czego niezbędne jest wykonanie bruzd w ścianach. Pierwszy etap instalacji powinien zatem przebiegać wtedy, gdy ściany nie są jeszcze za szpachlowane, a tym bardziej pomalowane. Jeśli mieszkanie jest w stanie deweloperskim, warto przystąpić do odpowiednich prac krótko po jego odebraniu. Wszelkie rurki oraz przewody można wówczas ukryć pod tynkiem, co jest najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem estetyki, jak i bezpieczeństwa. Montaż klimatyzacji na etapie stanu deweloperskiego trwa również zdecydowanie krócej niż w gotowym mieszkaniu.
Jak zapewnić sobie możliwość montażu klimatyzatora (przyglądamy się tej kwestii z prawnego punktu widzenia)?
W mieszkaniach i domach spotykamy się najczęściej z klimatyzacją typu split. Składa się z pojedynczej jednostki zewnętrznej, do której są podłączone jednostki znajdujące się wewnątrz. Żeby zamontować jednostkę zewnętrzną na dachu lub części elewacji należy uzyskać prawo do wyłącznego korzystania z tej części budynku. Jeszcze przed kupnem mieszkania należy sprawdzić, czy inwestor może przyznawać tego typu uprawnienia. Informacji na ten temat należy szukać w umowie, a dokładniej w ustępie dotyczącym wyrażenia zgody na obciążenie części wspólnych nieruchomości. Tego typu zapisy obejmują zazwyczaj wszystkich nabywców lokali znajdujących się w danym budynku. Z punktu widzenia kupującego najkorzystniejszym wariantem jest brak wyszczególnienia części budynku, których zarządzanie zależy od wyrażenia zgody wszystkich lokatorów. Deweloper może również zastrzec sobie prawo do decydowania o wyłącznym korzystaniu z dachu lub elewacji. Wówczas należy poprosić go o dodanie odpowiedniego zapisu o przyznanie prawa do posiadania klimatyzacji i korzystania z części wspólnych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.