Blog
Klimatyzacja z odzyskiem ciepła - jak to działa?

Klimatyzacja z odzyskiem ciepła – jak to działa?

Klimatyzacja z funkcją odzysku ciepła to temat, który interesuje rosnące grono inwestorów. To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim do budynków energooszczędnych. Możliwość odzyskania ciepła z wywiewanego powietrza pozytywnie wpływa na bilans termiczny budynku.

Jak działa odzysk ciepła? Wyjaśniamy na podstawie wieloletniego doświadczenia montażu klimatyzacji we Wrocławiu

Mianem odzysku ciepła nazywa się wykorzystanie właściwości cieplnych strumienia powietrza usuwanego z wnętrza poprzez klimatyzację. Jego temperatura wynosi mniej więcej tyle, co temperatura pomieszczenia – latem jest zatem niższa od temperatury panującej na zewnątrz, a zimą zdecydowanie wyższa. Odzysk ciepła działa tak, że jeśli temperatura powietrza pobieranego z zewnątrz jest niższa od temperatury w środku budynku, to ciepło wywiewanego powietrza jest przekazywane do powietrza wwiewanego.

Z czego składa się system odzysku ciepła w klimatyzacji?

W systemach wentylacji i klimatyzacji stosuje się wymienniki regeneracyjne. Ich działanie polega na wykorzystaniu dwóch strumieni powietrza, z czego jeden oddaje ciepło do materiału akumulacyjnego regeneratora, co skutkuje spadkiem temperatury powietrza oraz wzrostem temperatury wypełnienia wymiennika. Zadaniem drugiego strumienia powietrza jest przyjęcie ciepła i odprowadzenie  go w określonym kierunku, co prowadzi do schłodzenia wypełnienia regeneratora. 

Najczęściej wykorzystywanym regeneratorem w tego typu układach jest obrotowy wymiennik ciepła. Jego wykorzystanie niesie ze sobą szereg zalet. 

  • Przede wszystkim zapewnia  wysoką efektywność odzysku ciepła, którego straty mogą wynieść nawet mniej niż 20%.
  • Poza tym odznacza się on niewielkimi wymiarami oraz możliwością ustawienia wydajności i wymiennika poprzez zmianę prędkości obrotowej wirnika.
  • Obrotowy wymiennik ciepła daje możliwość odzyskiwania wilgoci.
  • Jeszcze lepszym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na wysokiej wydajności rekuperacji, są wymienniki regeneracyjne nieobrotowe, które zapewniają odzysk ciepła do nawet 95%.

W jaki sposób dobrać urządzenie i znaleźć pomoc w montażu klimatyzacji we Wrocławiu

Wyboru odpowiedniego sprzętu należy dokonać na podstawie zysków ciepła w budynku. Moc urządzenia powinna być taka sama lub nieco mniejsza niż suma zysków ciepła, jeśli budynek odznacza się solidną konstrukcją, lub o około 20-30 procent wyższa w przypadku domów zbudowanych na bazie konstrukcyjne lekkiej, na przykład szkieletowej. W razie wątpliwości warto skorzystać ze wsparcia ekspertów — zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.