Blog
Klimatyzacja z rekuperacją - o wymianie zużytego powietrza

Klimatyzacja z rekuperacją – o wymianie zużytego powietrza

Mianem rekuperacji określa się system pozwalający na stałą wymianę powietrza w domu, a także odzysk ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Jego działanie wynika z ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator. Z kolei klimatyzacja służy przede wszystkim do schładzania, a także oczyszczania, osuszania i nawilżania powietrza, jakie trafia do środka. Oba systemy tworzą ze sobą wyjątkowo zgrany duet.

Jak połączyć klimatyzację z rekuperacją? Czy jest to możliwe przy zakupie i montażu klimatyzacji do domu we Wrocławiu?

Stworzenie systemu rekuperacji i wentylacji w domu warto zaplanować już na etapie jego budowy. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie odpowiednich kanałów i przewodów wentylacyjnych dla rekuperacji oraz kanału wywiewnego dla klimatyzatora. Do systemu rekuperacji poleca się klimatyzację kanałową z recyrkulacją. 

  • Recyrkulacja to metoda odzysku ciepła stosowana w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Polega na mieszaniu strumieni powietrza – z wlatującego do środka i oddawanego na zewnątrz.
  • Parametry zmieszanego powietrza zależą od parametrów powietrza zewnętrznego, wywiewanego oraz stosunku ich zmieszania. Można zatem powiedzieć, że recyrkulacja polega na zawróceniu części wymienianego powietrza poprzez połączenie go z powietrzem świeżym, dzięki czemu zużywa się mniej energii do jego schłodzenia lub podgrzania.

Jaki klimatyzator wybrać?

Do stworzenia sprawnego systemu klimatyzacji poleca się wybrać klimatyzatory typu split. Odznaczają się one wysoką skutecznością i wygodą zastosowania. Składają się z jednostki umieszczanej na zewnątrz oraz jednostek wewnętrznych, z których każda znajduje się w wybranym pomieszczeniu. Moc klimatyzatora zależy przede wszystkim od wielkości schładzanej powierzchni. Zadaniem klimatyzacji jest zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza wewnątrz. Jej działanie uzupełnia system rekuperacji, dzięki któremu powietrze jest zawsze świeże.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na połączenie klimatyzacji i rekuperacji, warto zwrócić uwagę na właściwy dobór urządzeń działających w tych obu systemach. Na rynku można znaleźć urządzenia, które są wyposażone w wiele opcji dodatkowych, takich jak oczyszczanie powietrza lub energooszczędny tryb pracy. Oba układy należy także regularnie poddawać konserwacji oraz przeglądom, jako że najmniejsza usterka może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownej wymiany.