Łączny koszt klimatyzacji – na jakie wydatki powinniśmy się przygotować?
Komfort termiczny we własnym domu jest nie do przecenienia. Mimo, że żyjemy w klimacie umiarkowanym, to w ostatnim czasie obserwujemy coraz więcej upalnych dni w sezonie letnim. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób walczyć z wysokimi temperaturami. Rozwiązaniem okazuje się inwestycja w klimatyzację, która wbrew pozorom nie należy do aż tak kosztownych. Postępujący rozwój technologiczny sprawił, że urządzenia chłodzące nie są już tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, a dodatkowo są bardziej energooszczędne, zatem coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu.
Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys, z podziałem na cenę zakupu klimatyzatora, zainstalowania urządzenia oraz szacunkowe koszty eksploatacyjne podczas późniejszego jej użytkowania.
Szacowana kwota za zakup klimatyzatora
Podstawowym i największym kosztem wykonania instalacji klimatyzacji jest zakup samego urządzenia. Analizując ceny rynkowe, można zauważyć, że obecnie klimatyzacja kosztuje średnio około 3000 złotych. Jest to wydatek, na który stać coraz więcej Polaków. Ostateczna cena urządzenia zależy oczywiście od wielu czynników. Do najważniejszych należą rodzaj klimatyzatora i jego moc. Im większa moc urządzenia, tym klimatyzator jest droższy, ale możemy nim ochłodzić pomieszczenie o większej kubaturze.
Jeśli chodzi o średnie koszty klimatyzatora, ze względu na możliwe umiejscowienie, to najtańsze są rozwiązania instalowane na ścianach lub na suficie – cena pojedynczej jednostki to 1000 złotych lub niewiele więcej. Nieco droższe są modele wyposażone w inwerter, który reguluje przepływ powietrza. Chociaż cena takiego urządzenia może być nawet dwa razy wyższa niż wspomnianego wcześniej podstawowego wyposażenia, to warto wiedzieć, że inwerter czyni klimatyzator bardziej energooszczędnym. Finalnie zatem wybór droższego urządzenia jest bardziej opłacalny zarówno dla portfela, jak i dla środowiska.
Znacznie wyższe koszty należy ponieść przy wyborze rozwiązań instalowanych w podłodze. Wówczas za klimatyzator o mocy 5 kW należy zapłacić od 3 000 złotych wzwyż.
Najdroższa opcja to klimatyzatory kasetonowe, które umieszcza się w przestrzeni nad sufitem podwieszanym. Jest to rozwiązanie niestandardowe, a więc automatycznie cena takiego urządzenia będzie o wiele wyższa. Koszt tego typu rozwiązania to co najmniej 4000 złotych.
Co jeszcze wpływa na cenę klimatyzatora?
Istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczny koszt klimatyzatora są wszelkie dodatkowe funkcje urządzenia. Jeśli chcemy, by klimatyzator posiadał opcję pracy w trybie cichym lub zależy nam na możliwości zaawansowanego sterowania systemem na różne sposoby, to musimy przygotować się na większy wydatek niż w przypadku standardowego urządzenia.
Chcąc uniknąć w przyszłości wysokich kosztów użytkowania klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było jak najbardziej energooszczędne. Świadczy o tym jego klasa efektywności energetycznej. Najbardziej wydajne i energooszczędne są klimatyzatory o klasie efektywności A+++. Takie urządzenie zużywa jak najmniej prądu, co oczywiście przekłada się na mniejsze rachunki.
Koszt montażu klimatyzacji
Trzeba pamiętać, by do kosztu zakupu urządzenia doliczyć również opłatę za montaż klimatyzacji. Jej wysokość waha się w przedziale od 800 do 1000 złotych. Teoretycznie instalację klimatyzatora można przeprowadzić samodzielnie, ale zdecydowanie odradzamy oszczędzanie na tym polu. Jest to oszczędność tylko pozorna, jako że można wówczas stracić gwarancję od producenta. Ponadto, wynajmując do montażu klimatyzacji profesjonalną firmę, zyskujemy pewność, że instalacja zostanie wykonana prawidłowo. Poleca się już na początku znaleźć sprawdzoną ekipę specjalistów, którzy zajmą się zarówno instalacją, jak i zadbają w przyszłości o dobry stan urządzenia.
Koszty eksploatacyjne
W dużym uproszczeniu, koszty eksploatacji klimatyzacji można podzielić na stałe oraz zmienne. Te drugie zależne są od ilości zużytego przez urządzenie prądu oraz ceny jednostkowej energii elektrycznej. O ile wzrośnie miesięczny rachunek za prąd po montażu klimatyzacji? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników, między innymi preferencji użytkownika co do optymalnej temperatury. Generalnie można przyjąć zasadę, że im bardziej energooszczędne jest urządzenie, tym mniej prądu trzeba będzie zużyć, by zapewnić odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniu, a zatem koszty użytkowania klimatyzacji będą niższe.
Do zmiennych kosztów eksploatacyjnych należy również doliczyć koszty stałe, na które składają się cykliczne przeglądy oraz czyszczenie instalacji. Serwis i konserwację klimatyzatora najlepiej jest wykonać bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu. Wszystkie opłaty serwisowe to wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie, jednak nie należy na nich oszczędzać, ponieważ regularna konserwacja i czyszczenie klimatyzatora pomagają uchronić urządzenie przed usterkami.