Blog
planowanie

Łączny koszt klimatyzacji – na jakie wydatki powinniśmy się przygotować?

Komfort termiczny we własnym domu jest nie do przecenienia. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można go poprawić. Rozwiązaniem okazuje się inwestycja w klimatyzację, która wbrew pozorom nie należy do aż tak kosztownych. Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys.

Szacowana kwota za przeprowadzenie instalacji

Klimatyzacja kosztuje średnio ok. 3 tysiące złotych. To wydatek, na który stać coraz więcej Polaków. Ostateczna cena zależy oczywiście od wielu czynników. Do najważniejszych należy rodzaj urządzenia i jego moc. Najtańsze są rozwiązania instalowane na ścianach lub na suficie – cena pojedynczej jednostki to tysiąc złotych lub niewiele więcej. Nieco droższe są modele wyposażone w inwerter, który reguluje przepływ powietrza. Chociaż cena takiego urządzenia może być nawet dwa razy wyższa niż wspomnianego wcześniej podstawowego wyposażenia, to warto wiedzieć, że inwerter czyni klimatyzator bardziej energooszczędnym. Finalnie zatem wybór droższego urządzenia jest bardziej opłacalny zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Znacznie wyższe koszty należy ponieść natomiast przy wyborze rozwiązań instalowanych w podłodze. Wówczas za klimatyzator o mocy 5 kW należy zapłacić od trzech tysięcy złotych wzwyż. Najdroższa opcja to jednak klimatyzatory kasetonowe, które umieszcza się w przestrzeni nad sufitem podwieszanym, a ich standardowa cena wynosi co najmniej cztery tysiące.

Co jeszcze wpływa na cenę klimatyzacji?

Istotnym czynnikiem są wszelkie dodatkowe funkcje urządzenia takie jak tryb cichej pracy czy możliwość sterowania systemem na różne sposoby. Warto zwrócić uwagę na to, aby klimatyzator był jak najbardziej energooszczędny. Świadczy o tym jego klasa efektywności energetycznej, dla której najwyższa wartość wynosi A+++. Takie urządzenie zużywa jak najmniej prądu, co oczywiście przekłada się na mniejsze rachunki.

Koszt instalacji i eksploatacji

Na koszt klimatyzacji składa się również opłata za przeprowadzenie montażu. Jej wysokość waha się w przedziale 800-1000 złotych. Nie warto oszczędzać na instalacji, jako że można wówczas stracić gwarancję od producenta. Należy także pamiętać o konieczności regularnej konserwacji urządzenia, w tym dbania o jego czystość. Poleca się już na początku znaleźć sprawdzoną ekipę specjalistów, którzy zajmą się zarówno instalacją, jak i zadbają w przyszłości o dobry stan urządzenia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *