Blog
kobieta z wachlarzem

Małe mieszkanie – wielki problem. Jaki klimatyzator wybrać do kawalerki?

Wybór klimatyzatora w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia, które chce się schłodzić. Jest to czynnik istotny na przykład podczas ustalania mocy urządzenia. Im większe mieszkanie lub pokój, tym wyższa powinna być moc klimatyzatora. Jakie rozwiązanie jest polecane do kawalerki?

Co utrudnia montaż klimatyzacji w kawalerce?

Kawalerki często wymagają klimatyzacji ze względu na to, że przepływ powietrza na niewielkiej powierzchni jest niejednokrotnie utrudniony. Małe mieszkania rzadko kiedy wyposażone są w okna wychodzące na dwie różne strony. Do tego należy wziąć pod uwagę niewielką ilość miejsca w mieszkaniu, a także możliwy brak balkonu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dobór odpowiedniego klimatyzatora do kawalerki jest wyzwaniem.

Klimatyzacja – przenośna czy stacjonarna?

Klimatyzację dzieli się na dwa rodzaje – przenośną i stacjonarną (czyli split). Jak sama nazwa wskazuje, do pierwszej kategorii należą urządzenia, które można przenosić z miejsca na miejsce. Wymagają one jednak otworu, poprzez który będzie odbywać się transport ciepłego powietrza z wewnątrz na zewnątrz. W praktyce oznacza to często konieczność otworzenia okna. Do tego klimatyzatory przenośne są mało efektywne i głośne. Dlatego o wiele lepszą propozycją są urządzenia typu split. Składają się z co najmniej dwóch jednostek:

  • wewnętrznej, w której znajduje się parownik,
  • zewnętrznej pełniącej funkcje skraplacza.

Kupujący może swobodnie dobrać moc klimatyzatora typu split, aby dostosować go do powierzchni swojej kawalerki. Szacuje się, że na schłodzenie jednego metra kwadratowego potrzebne jest około 100 Watów mocy. Nie są to jednak precyzyjne obliczenia, dlatego zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się doborem i montażem klimatyzacji (we Wrocławiu zapraszamy do nas). Za wady klimatyzacji stacjonarnej można jednak uznać wyższą cenę i konieczność uzyskania odpowiedniej zgody od właściciela budynku lub spółdzielni mieszkaniowej na montaż jednostki zewnętrznej.

Rodzaje klimatyzacji typu split

Do wyboru jest kilka modeli tego rodzaju klimatyzacji. Wśród nich znajdują się klimatyzatory ścienne, czyli najczęściej spotykany typ, ale również ścienno-przysufitowe. Dobrym rozwiązaniem do kawalerki są modele kasetonowe, które umieszcza się w suficie i które dzięki temu nie zajmują wiele miejsca.