Blog
Mój ogród botaniczny - czy klimatyzacja wpływa na rośliny domowe?

Mój ogród botaniczny – czy klimatyzacja wpływa na rośliny domowe?

Rosnące temperatury zmuszają do zastanowienia się nad instalacją klimatyzacji w domu. Wielbiciele kwiatów często martwią się wpływem klimatyzatora na ich rośliny. Czy jest się czego obawiać i jak uniknąć ewentualnego złego wpływu podmuchów powietrza na  stan kwiatów?

Jak klimatyzator wpływa na rośliny?

Klimatyzacja może pogarszać stan kwiatów z prostej przyczyny – tego typu system zmniejsza poziom wilgoci i ciepła, które są z kolei niezbędne większości roślin do rozwoju. Dzieje się tak w szczególności w bardzo upalne dni,  gdy klimatyzatory pracują ze zdwojoną siłą. Negatywny wpływ klimatyzacji na stan roślinności objawia się między innymi utratą lub blaknięciem liści. Na szczęście nie trzeba wcale mierzyć się z wyborem pomiędzy roślinami a klimatyzacją –  wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek.

Jak ochronić kwiaty przed wpływem klimatyzatora?

Przede  wszystkim należy usunąć kwiaty z zasięgu klimatyzatora. Powiewy zimnego powietrza prowadzą do utraty wilgoci, co jest szczególnie szkodliwe dla roślin z cienkimi liśćmi. Dlatego tym znajdującym się w klimatyzowanych pomieszczeniach trzeba okazywać specjalną troskę, głównie poprzez codzienne zraszanie liści przy użyciu rozpylacza wody. Należy jedynie uważać, gdy pojawią się brązowe lub czerwone plamki, które są oznaką tego, że roślina otrzymuje zbyt wiele wilgoci. Na niekorzystne działanie klimatyzacji są szczególnie podatne małe rośliny, które zaleca się zasłaniać szklanymi pokrywkami. Można również umieścić je w szklanych słojach.

Podział roślin to podstawa

Roślinne uprawy składają się zazwyczaj z wielu gatunków, a każdy z nich ma swoje określone preferencje. Warto odpowiednio je określić i na tej podstawie podzielić plantację na określone sekcje. Najbliżej klimatyzatora mogą zostać umieszczone rośliny z dużymi, szerokimi liśćmi, które są odporne na niskie temperatury.

Właściwa regulacja klimatyzatora 

Ponadto warto zwrócić uwagę na sam klimatyzator, a przede wszystkim dostosowanie jego mocy do rzeczywistych potrzeb domowników. Może się bowiem okazać, że ustawiona moc klimatyzatora jest nieco za wysoka, co powoduje nie tylko problemy z roślinnością, ale również jest przyczyną częstych przeziębień.

Szukasz firmy, która zapewni we Wrocławiu montaż klimatyzacji? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jakie urządzenia wybrać, by wprowadzały w mieszkaniu przyjemny chłód, nie szkodząc przy tym roślinom.