Blog
kobieta w biurze

Montaż klimatyzacji w starych budynkach – działanie o podwyższonym stopniu ryzyka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy montaż klimatyzacji w starym budynku jest w ogóle możliwy. Czy takie działanie nie zostanie zakwalifikowane jako obarczone wysokim stopniem ryzyka? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w poniższym tekście.

Dlaczego stare budownictwo?

Montaż klimatyzacji w starej kamienicy interesuje zarówno mieszkańców takich obiektów, jak i firmy prowadzące biura w tego typu budynkach. O wyborze takiego miejsca na prowadzenie biura decydują dwa czynniki: atrakcyjna lokalizacja oraz duże, przestronne pomieszczenia, które łatwo zaaranżować właśnie jako przestrzeń biurową. Stare kamienice mają również swój niepowtarzalny urok, który dodaje firmie prestiżu. Co jednak z klimatyzacją, która jest obecnie standardem w każdym nowoczesnym biurze?

Czy klimatyzator przenośny jest rozwiązaniem?

Zamiennikiem klimatyzatora stacjonarnego, którego montaż wymaga odpowiedniej zgody, jest urządzenie przenośne. Jednak taki model jest często uznawany za mało efektywny, a do tego generuje wysoki poziom hałasu, co może rozpraszać pracowników. Do tego należy umieszczać go w pobliżu okna, aby móc umieścić na zewnątrz przewód, przez który ciepłe powietrze jest przenoszone poza obszar biura. Modele przenośne zajmują sporo miejsca, co znacznie utrudnia wytyczenie poszczególnych stref w biurze. Takie rozwiązanie można uznać zatem jedynie za doraźne i przeznaczone do raczej niewielkich pomieszczeń.

Czy klimatyzacja stacjonarna rzeczywiście się nie sprawdzi?

O tym, czy w możliwe jest zainstalowanie klimatyzacji w danym budynku (w naszym przypadku – w biurze), decyduje właściciel obiektu albo odpowiednia wspólnota mieszkaniowa. Pierwszym krokiem jest zatem uzyskanie zgody na przeprowadzenie instalacji. Zazwyczaj wymagane jest, aby wszyscy sąsiedzi zaaprobowali petycję. W końcu klimatyzator wydaje hałas, a do tego może zaburzać estetykę. Niekiedy wspólnota korzysta również z doradztwa architekta. Zazwyczaj tego rodzaju instalacja nie może być zamontowana tylko w jednym przypadku – gdy budynek jest wpisany na listę zabytków.

O czym jeszcze pamiętać?

Projekt i montaż klimatyzacji stacjonarnej należy powierzyć profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Wówczas można mieć pewność co do tego, że praca zostanie przeprowadzona starannie i na czas. Z usług takiego przedsiębiorstwa korzysta się również później, gdy chce się przeprowadzić serwis klimatyzatora, który jest zalecany co najmniej raz do roku.