Blog
montaż klimatyzacji

Na dachu, elewacji czy na balkonie? Gdzie można zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu znajdującym się w bloku różni się od montażu w domu. Podczas gdy w tym drugim przypadku cieszymy się z reguły pełną swobodą, to instalacja klimatyzatora w bloku wymaga już odpowiednich przygotowań, w tym przede wszystkim uzyskania pozwoleń od danej wspólnoty lub właściciela budynku. Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie?

Montaż klimatyzacji na dachu lub elewacji z punktu widzenia prawa

Osoby, które nie posiadają balkonu w swoim mieszkaniu lub z pewnych przyczyn nie chcą umieszczać na nim klimatyzatora, muszą najpierw zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej z pytaniem o możliwość montażu takiego urządzenia. Najczęściej otrzymują informację, że jest to możliwe dopiero po uzyskaniu zgody od wszystkich mieszkańców danego budynku. Dla wielu osób może być to problem, zwłaszcza jeśli ich relacje z sąsiadami nie należą do najlepszych. Inny możliwy scenariusz to konieczność uiszczania opłaty za korzystanie z danej części elewacji. Dlaczego montaż klimatyzacji wymaga uzyskania pozwolenia od członków wspólnoty? Wszystko ze względu na to, że takie rozwiązanie nie jest uznawane za powszechny sposób korzystania ze ściany zewnętrznej danego budynku. Urządzenie generuje hałas, który może przeszkadzać innym, a ponadto oszpeca wygląd danego miejsca. Szanse na uzyskanie zgody na montaż klimatyzatora są znacznie mniejsze, jeśli budynek jest świeżo po remoncie albo widnieje w rejestrze zabytków. Jeżeli natomiast dopiero zawieramy umowę deweloperską, to warto zadbać o pojawienie się w niej odpowiedniego zapisu, który da nam prawo do montażu klimatyzatora.

Montaż na balkonie – większe szanse na powodzenie

Decydując się na umieszczenie klimatyzatora na balkonie, również trzeba wcześniej uzyskać zgodę ze wspólnoty mieszkaniowej. Jednak wówczas otrzymanie pozwolenia jest bardziej prawdopodobne. Do składanych dokumentów należy dołączyć rysunek techniczny, co pozwoli uniknąć pytań dotyczących tego, czy dana instalacja naruszy elewację. Wybierając klimatyzator, należy wziąć pod uwagę jego wymiary, a także rozmiar i kształt balkonu. Na jeden metr kwadratowy pomieszczenia potrzebne jest co najmniej 100 W mocy chłodniczej. Warto pamiętać również o tym, aby urządzenie posiadało tryb cichej pracy, dzięki czemu nie będzie ono przeszkadzać sąsiadom nawet w nocy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *