Blog
Non-stop czy okazjonalnie? W jakim systemie powinna pracować klimatyzacja?

Non-stop czy okazjonalnie? W jakim systemie powinna pracować klimatyzacja?

Z klimatyzacji korzysta coraz więcej osób. Nie każda z nich jest przyzwyczajona do obsługi tego typu systemu. Jak powinno się korzystać z klimatyzatora – bez przerwy, a może jedynie tylko od czasu?

Wszystko zależy od…

Częstotliwość korzystania z klimatyzatora jest uzależniona tak naprawdę od preferencji domowników. Jeśli urządzenie jest odpowiednio skonfigurowane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego przez cały upalny dzień. Należy jedynie liczyć się z dodatkowymi kosztami, w postaci wyższych rachunków za prąd.

Czy warto korzystać z klimatyzacji bez przerwy?

Choć klimatyzator może być oczywiście włączony przez cały dzień, to jednak nie jest to zalecane. Wzrasta wówczas ryzyko częstego przeziębienia się, a podmuchy zimnego powietrza mają negatywny wpływ choćby na roślinność. Należy również pamiętać o tym, że klimatyzator wzbija w powietrze kurz i inne cząsteczki znajdujące się na podłodze lub meblach. Nie jest to oczywiście komfortowe dla osób cierpiących na alergię.

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji przez długi czas?

W urządzeniach klimatyzujących znajduje się wewnętrzny filtr powietrza, na którym osadzają się pyłki, kurze oraz drobnoustroje. Do tego w urządzeniu panuje dość wysoka wilgoć, która niestety prowadzi do szybszego rozwoju bakterii. Zanieczyszczenia zmniejszają ponadto wydajność urządzenia. Z tych wszystkich powodów zaleca się regularne czyszczenie oraz konserwację systemu. Poleca się wymieniać filtry co najmniej co trzy miesiące. Jeśli korzystamy z filtrów wielorazowego użytku, to warto oczyścić je przynajmniej raz na miesiąc. Można tego dokonać, korzystając z odkurzacza lub po prostu czyszcząc filtry w ciepłej wodzie z odrobiną lekkiego detergentu. Jeśli chce się mieć pewność co do tego, że wszystkie prace zostały wykonane dokładnie, to najlepiej powierzyć je ekspertom z tego zakresu (osobom poszukującym usług montażu i konserwacji klimatyzacji we Wrocławiu polecamy naszych ekspertów). Przeglądu należy dokonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej przed i po sezonie klimatyzacyjnym.

Jak zmniejszyć wydatki związane z klimatyzacją?

Żeby jak najmniej płacić za użytkowanie klimatyzatora, można przede wszystkim zmniejszyć jego moc. Istotne jest również to, aby klimatyzator był zainstalowany w optymalnym miejscu, a strumienie powietrza nie powinny napotykać na swojej drodze żadnych przeszkód w postaci mebli czy innych akcesoriów.