Blog
klimatyzacja

O ekologii słów kilka – czy klimatyzacja wpływa na środowisko naturalne?

Coraz więcej osób jest świadomych zmian klimatycznych, jakie zachodzą na naszej planecie. Temperatury z roku na rok rosną, co wymusza na nas korzystanie z rozwiązań takich jak klimatyzacja. Te urządzenia zużywają z kolei prąd, co przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska – błędne koło się zamyka. Czy da się z niego uwolnić? Przedstawiamy sposoby na to, aby klimatyzacja była bardziej ekologiczna.

Energooszczędne urządzenia

Nowoczesne klimatyzatory są produkowane w taki sposób, aby były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Producenci skupiają się przede wszystkim na zmniejszeniu poboru energii. Za najlepsze rozwiązania w tym zakresie uznaje się urządzenia klasy A+++, które dodatkowo są wyposażone w tryb oszczędzania prądu. Warto również zwrócić uwagę na to, że obecnie w klimatyzatorach zabronione jest stosowanie szkodliwych dla warstwy ozonowej freonów, które dotychczas były używane jako czynniki chłodnicze. Zamiast nich wybiera się substancje o mniejszym poziomie szkodliwości. Klimatyzator można także zasilać poprzez odnawialne źródła energii takie jak na przykład systemy fotowoltaiczne czy pompa ciepła.

Gdy mamy już urządzenie, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu klimatyzacji

Jeśli chcemy, aby korzystanie z posiadanej już klimatyzacji było bardziej ekologiczne, to zadbajmy przede wszystkim o regularne czyszczenie urządzenia. Usuwanie zabrudzeń z filtrów i serwisowanie co najmniej raz w roku – taka strategia pozwala mieć pewność co do tego, że urządzenie działa sprawnie i efektywnie. Usuwanie zabrudzeń, w których często czają się grzyby i bakterie, wyjdzie nam również na zdrowie.

Ekologiczna klimatyzacja

Zamiennikiem najczęściej spotykanych klimatyzatorów, czyli modeli typu split, jest ekologiczna klimatyzacja. Przykładowa konstrukcja tego typu składa się z wymiennika wykonanego z rur, które są połączone z lamelkami oraz wentylatorami obustronnie ssącymi. Te natomiast są dodatkowo wyposażone w filtr powietrza. Powietrze jest zasysane z danego pomieszczenia, a następnie ochładzane za pomocą zimnej wody gruntowej, które jest przepompowywana przez wymiennik. Powietrze wraca do wnętrza, przechodząc przez filtr, który oczyszcza je z niechcianych drobnoustrojów. Są to jednak rozwiązania niezwykle drogie i wciąż niezbyt popularne na polskim rynku.

Warto pamiętać

  • Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy regulowali temperaturę wnętrza, zawsze będziemy musieli “zaciągnąć dług” u naszej planety (chyba że mówimy o wietrzeniu).
  • W dobie powszechnego zatrucia powietrza smogiem (często jest to wynikiem ogrzewania pomieszczeń węglem), rozwiązaniem bardziej ekologicznym jest regulowanie temperatury klimatyzacją.
  • Klimatyzacja może być zasilana energią z odnawialnych źródeł (np. fotowoltaika). Wówczas nie jest niebezpieczna dla środowiska.