Blog
Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji - jak to zrobić? Sposoby i fachowe porady

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji – jak to zrobić? Sposoby i fachowe porady

Właściwe dbanie o system klimatyzacji oznacza również stosowanie sprawdzonych sposobów na odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej, które powstają na skutek osuszania powietrza wewnętrznego. Istnieją dwa podstawowe sposoby na ich usuwanie. Nasza firma specjalizująca się w montażu klimatyzacji we Wrocławiu opowiada dziś o dostępnych opcjach.

Gdzie odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Pojawianie się skroplin jest procesem naturalnym w systemie klimatyzacji. Ma miejsce szczególnie wtedy, gdy dochodzi do jednoczesnego zwiększenia się poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Woda jest odprowadzana do tacek umieszczonych pod wymiennikiem. Można usunąć ją poprzez stworzenie samoczynnego spływu lub przepompowywanie za pomocą instalacji wykonanej z wykorzystaniem pompki skroplin.

Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji? Usuwanie grawitacyjne

Stworzenie samoczynnego spływu polega na wykonaniu specjalnej instalacji pod odpowiednim kątem. Wówczas w odprowadzaniu wody pomaga grawitacja. Odprowadzanie skropliny z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej o małych rozmiarach jest najbardziej efektywne, gdy kąt spadku względem płaszczyzny wynosi 1-2 stopnie w przeliczeniu na metr bieżący. Duży spad nie jest potrzebny w przypadku instalacji wykonanych z rurek połączonych ze sobą za pomocą klejenia na zimno ze względu na ich wewnętrzną gładkość, która zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Nieco inaczej dzieje się w przypadku rurek elastycznych, przy których należy zachować mocny spadek, aby nie doszło do zablokowania się przepływu skroplin. Żeby zapobiec przedostawaniu się brzydkich zapachów do środka, warto zainstalować syfon.

Zalety tego rozwiązania:

  • brak konieczności opróżniania naczynia, w którym gromadzi się woda,
  • większa bezobsługowość klimatyzatora,
  • brak kapiącej wody.

Alternatywę dla odprowadzenia wody do kanalizacji stanowi odpływ prowadzący do zbiornika zewnętrznego, znajdującego się poza budynkiem. Przepisy mówią, że odprowadzenie skroplin z klimatyzacjiw ten sposób wymaga zgody ze strony spółdzielni. Wówczas należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, aby nie doszło do przelania się skroplin. Jest to szczególnie ważne w okresie lata, gdy klimatyzacja działa praktycznie długo i często, a w ciągu godziny może w ten sposób dojść do powstania nawet litra wody. Istnieje wówczas ryzyko, że dojdzie do przelania się zawartości zbiornika, a tym samym woda zacznie kapać na elewację lub okna mieszkańców.

Jedyną zaletą tego rozwiązania w porównaniu z odpływem połączonym z kanalizacją jest niższa cena instalacji.

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji – kiedy należy skorzystać z pompki?

Instalacje wykorzystujące specjalne pompki do uwalniania skroplin są umieszczane przede wszystkim w dużych jednostkach. Odprowadzanie wody z klimatyzatora odbywa się przy wykorzystaniu pompy do kondensatu, w której zastosowany jest system ciśnieniowy. Dzięki temu woda może pokonać opór przepływu i zostać usunięta z urządzenia, najczęściej do odpływu kanalizacji. Należy pamiętać o tym, że pompa wymaga konserwacji, a sam jej zakup generuje dość wysokie koszty. Podczas pracy urządzenie może generować nieco hałasu.

Klimatyzacja – odprowadzenie skroplin

Osoby korzystające z pompki nadal stoją przed wyborem odpowiedniego miejsca na odprowadzanie skroplin. Tutaj również możliwe są dwie drogie: zewnętrzny zbiornik lub odpływ kanalizacyjny. W przypadku tego pierwszego trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu skroplin gromadzących się pod postacią wody. Koszty instalacji oraz niezbędne pozwolenia zależą od stanu nieruchomości i formy własności mieszkania lub domu. Najbardziej dogodną opcją z punktu widzenia właściciela jest zaplanowanie sposobu rozmieszczenia klimatyzacji oraz ewentualnego odprowadzania skroplin do rynny jeszcze na etapie budowy domu. Cena przeprowadzenia usługi jest wówczas najniższa. W przypadku mieszkania w bloku trzeba tak umieścić jednostkę zewnętrzną, aby jej praca była jak najmniej uciążliwa dla innych mieszkańców budynku. Zbiornik należy zainstalować w miejscu, w którym łatwe będzie jego opróżnianie. Przed największym wyzwaniem stoją osoby, które chcą zainstalować klimatyzację w mieszkaniu bez balkonu. Montaż klimatyzacji w bloku staje się wówczas nieco bardziej problematyczny, bo nie obejdzie się bez pozwolenia ze strony spółdzielni na instalację jednostki na elewacji zewnętrznej. W takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji.

Porady w zakresie usuwania skroplin z klimatyzacji

Żeby cieszyć się sprawnie działającym klimatyzatorem, trzeba zadbać przede wszystkim o właściwy montaż pompy odprowadzającej skropliny. Należy wcześniej zapoznać się ze specyfikacją techniczną klimatyzatora, w której znajdują się informacje na temat maksymalnej ilości wydzielanych skroplin. Warto zainstalować zabezpieczenie termiczne, które przyda się w momencie przegrzania się pompki. Polecamy także częste przetykanie rurek odpływowych oraz usuwanie zanieczyszczeń, które mają tendencję do gromadzenia się w komorze pływaka. Warto regularnie dokonywać prac konserwacyjnych, gdyż ewentualna awaria może pociągnąć za sobą wysokie koszty. W celu przeprowadzenia przeglądu instalacji polecamy skorzystanie z usług naszego przedsiębiorstwa.