Blog
Ogrzewanie domu klimatyzacją - czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu klimatyzacją – czy to się opłaca?

Klimatyzator może służyć nie tylko do obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniach, ale również do ich ogrzewania. Czy jednak można go wykorzystać jako główne źródło ciepła? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne pod względem finansowym?

Od czego zależy koszt ogrzewania klimatyzatorem?

Na cenę ogrzewania przy wykorzystaniu klimatyzacji wpływa bardzo wiele czynników. Należy do nich przede wszystkim to, czy urządzenie jest ekonomiczne. Zaawansowane klimatyzatory odznaczają się nie tylko wysoką efektywnością, ale również dodatkowymi funkcjami takimi jak technologia inwerterowa, która umożliwia dość elastyczną pracę sprężarki, co prowadzi nawet do 30-procentowych oszczędności w zakresie zużycia prądu. Urządzenia tego typu generują również mniejszy hałas, a także potrzebują mniej czasu na rozruch. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt ogrzewania za pomocą klimatyzacji  jest termoizolacja budynku. Do największy strat ciepła dochodzi w obrębie stolarki okiennej i drzwiowej. Dlatego tym elementom warto poświęcić szczególną uwagę. Ponadto należy zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian i dachu.

W jakim sposób klimatyzator działa jak ogrzewanie?

System ogrzewania klimatyzacją  można porównać do pompy ciepła. Ciepło jest transportowane z jednej strony, z kolei zimne powietrze jest wydalane na zewnątrz. W lecie kolejność ta jest oczywiście odwrotna.

Czy klimatyzator wystarczy do zapewnienia komfortu termicznego?

Ogrzewanie za pomocą klimatyzacji należy traktować jako uzupełnienie dla normalnej instalacji, takiej jak na przykład pompa ciepła lub kocioł. Klimatyzatory nie są bowiem aż tak wydajne, aby zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę we wnętrzach w czasie mroźnych zim. Można je jednak wykorzystywać jako dodatkowe źródło ciepła lub ogrzewanie w okresach przejściowych, czyli wczesną jesienią lub późną wiosną. Dzięki temu klimatyzacja przydaje się nie tylko latem.

Całoroczne korzystanie z klimatyzacji — o czym pamiętać?

Chcąc korzystać z klimatyzatora przez niemal cały rok, należy zwrócić uwagę na jego systematyczne przeglądy. Warto również rozważyć częstsze czyszczenie lub wymianę filtrów, aby zabrudzenia znajdujące się w środku urządzenia nie przedostawały się do powietrza. 

Chcesz założyć klimatyzację do domu we Wrocławiu? Chętnie Ci w tym pomożemy!