Blog
klimatyzacja

Uff, jak gorąco – dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację?

Klimatyzator powoli przestaje być uznawany za luksus, za to staje się standardowym wyposażeniem domów, a nawet mieszkań. Z roku na rok temperatury stają się coraz wyższe, a latem słupki często przekraczają wartość 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach ciężko jest pracować i odpoczywać. Klimatyzacja to najskuteczniejsza broń przeciwko upałowi. Jakie argumenty przemawiają za jej montażem?

Komfort na najwyższym… piętrze

Warto podkreślić, że klimatyzacja nie jest potrzebna wszędzie. Osoby mieszkające w domach otoczonych zielenią lub mieszkańcy niskich pięter z oknami wychodzącymi na północ są zabezpieczeni nawet przed największymi falami upałów. Z kolei na szybkie nagrzewanie się pomieszczeń są narażeni lokatorzy w najwyżej usytuowanych lokalach, w tym w szczególności tych na poddaszu. Gdy z nieba leje się żar, ich mieszkania zamieniają się w saunę. Wówczas pozostają dwa rozwiązania – przeprowadzka lub montaż klimatyzacji. Warto dodać, że coraz więcej deweloperów uwzględnia potrzeby przyszłych mieszkańców wyższych pięter, dlatego w standardzie znajduje się również klimatyzacja.

Rozwiązanie na zbyt wilgotne powietrze

Klimatyzator osusza powietrze, dzięki czemu jeszcze bardziej łagodzi skutki upału. To wilgotne sprawia, że odczuwalna temperatura jest wyższa, co – szczególnie w gorące dni – uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z tego też względu klimatyzatory stanowią obowiązkowe wyposażenie w biurach. Ponadto wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi bakterii.

Lepsza jakość oddychania

Klimatyzacja nie tylko zmniejsza temperaturę w otoczeniu. W urządzeniu umieszczony jest filtr, który oczyszcza powietrze z takich elementów jak kurz, bakterie i inne zanieczyszczenia. To rozwiązanie jest w szczególności zalecane osobom cierpiącym na alergię na roztocza i pyłki. Wiosną, gdy dochodzi do pylenia roślinności, nie zaleca się uchylania okien ze względu na możliwy kontakt z alergenem. Klimatyzacja pozwala cieszyć się komfortem termicznym podczas szczególnie upalnych kwietniowych i majowych dni.

Rozmaite możliwości

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w rozmaite funkcje. Należy do nich na przykład możliwość ogrzewania powietrza. Dzięki temu klimatyzacja staje się systemem uniwersalnym, z którego można korzystać zarówno latem, jak i zimą.