Blog
klimatyzacja-domowa

Wady i zalety domowej klimatyzacji

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji zainstalowanej w domu. Jakie są jej złe i dobre strony klimatyzacji domowej? Odpowiedzi udzielamy w poniższym tekście.

Klimatyzacja – dlaczego nie warto?

Jednym z głównych czynników, które przeszkadzają użytkownikom klimatyzacji, jest głośne działanie urządzenia. Może być to problematyczne dla osób pracujących w domu, a także dla innych domowników. Klimatyzacja to również konieczność ponoszenia wyższych kosztów związanych z poborem prądu. Do tego urządzenie wymaga regularnego serwisu, czyli dokładnego czyszczenia, aby nie dochodziło do zbierania się grzybów i innych drobnoustrojów. Z tym związany jest również kolejny powód, dla którego nie poleca się tego rozwiązania – możliwość gromadzenia się zanieczyszczeń i pleśni, które przenikają do powietrza. Z klimatyzacją łatwo przesadzić – gdy za bardzo obniżamy temperaturę w pomieszczeniu, a potem wychodzimy na zewnątrz i stykamy się z panującym tam skwarem, to narażamy się na przeziębienie. Ponadto klimatyzatory mogą tworzyć tzw. zimne ciągi, które powodują dolegliwości związane z reumatyzmem.

Klimatyzacja – dlaczego jednak warto?

Należy jednak pamiętać o tym, że posiadanie klimatyzacji to niezwykły komfort. Takie rozwiązanie pomaga przetrwać upały i znacząco poprawia samopoczucie w najcieplejsze dni, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, które muszą chronić się przed upałem. W pomieszczeniach klimatyzowanych zarówno praca, jak i odpoczynek są efektywniejsze. Sterowanie temperaturą jest proste i nie trzeba umieszczać osobnej jednostki w każdym z pomieszczeń. Jedno lub dwa urządzenia zazwyczaj wystarczają do ochłodzenia całego mieszkania o średnim metrażu. Do tego wiele klimatyzatorów jest wyposażonych w filtry do oczyszczania powietrza, dzięki czemu usuwają one znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Obecnie systemy klimatyzacji są wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe, w tym również tryb cichej lub energooszczędnej pracy. Pozwala to niwelować ich negatywne, opisane wcześniej, efekty  takie jak hałas czy wysokie rachunki za prąd.

Jak wybrać odpowiedni system?

Decydując się na klimatyzację, czyli wybierając swój komfort termiczny, należy skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, a w przyszłości zajmą się również serwisem. Dzięki temu klimatyzacja będzie spełniała oczekiwania domowników, przy jednoczesnym zniwelowaniu jej negatywnych aspektów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszam do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *